1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EKONOMİ

  4. En yüksek ölüm yardımı kimlerin yakınlarına veriliyor?
En yüksek ölüm yardımı kimlerin yakınlarına veriliyor?

En yüksek ölüm yardımı kimlerin yakınlarına veriliyor?

En yüksek ölüm yardımı kimlerin yakınlarına veriliyor?

A+A-

3671 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerinin Ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair Kanun’un Ölüm Yardımı başlıklı 7’nci maddesinde; “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ölümleri halinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ek ve değişikliklerine göre en yüksek devlet memurunun almakta olduğu aylığın (ek gösterge dahil) on iki aylık tutarı ölüm yardımı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesinden usulü dairesinde ve re’sen ödenir.

Yasama organı üyeliği sona erenler için bu yardım ölüm tarihi itibariyle birinci fıkraya göre hesaplanacak miktarın yarısı tutarında olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesinden ödenir. Bu madde uyarınca ölüm yardımı yapılanlara diğer mevzuat hükümleri ile öngörülen ölüm yardımları yapılmaz. Bu maddenin tatbikinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 208’inci maddesi hükümleri uygulanır” hükmüne yer verilmiştir. Yani herhangi bir kesinti yapılmaz.

Bu hükme göre milletvekili iken vefat edenler için 9500 * 0,333603 = 3.169,22*12 = 38.030,74 TL ölüm yardımı yapılacaktır. Ancak, milletvekilliği sona erenlerin ölmesi halinde ise 38.030,74/2 = 19.015,37 TL’dir.

Bu ödeme talep edilmesi halinde verilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.