1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EKONOMİ

  4. Erdoğan cuma günü açıklayacak: İşte ekonomi reformu...
Erdoğan cuma günü açıklayacak: İşte ekonomi reformu...

Erdoğan cuma günü açıklayacak: İşte ekonomi reformu...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iş dünyasının merakla beklediği Ekonomik Reform Paketi'ni cuma günü İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde kamuoyuna açıklayacak.

A+A-

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak ekonomi reformunu yazdı. Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle;

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi reformunu açıklamasından bir süre sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya ilişkin yol haritası ilan edilecek....

Bunu şunun için ifade ediyorum: Reform paketleri açıklandıktan sonra boşlukta kalmayacak. Zaten önemli olan reformların ekonomide beklenen iyileştirmeleri yapması. Onun için reformların ilan edilmesinden çok daha önemli olan onların uygulanması.....

REFORMUN İKİ AYAĞI

Ekonomi reformunun iki ana başlık üzerine kurulduğu anlaşılıyor.

1- Makroekonomik istikrar politikaları

2- Yapısal politikalar

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilecek yol haritasında uygulamaya dönük nelerin yapılacağı ve hangi takvim içinde bunların gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü daha iyi anlayacağız ama bu iki başlığı biraz açmakta fayda var. Çünkü cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu detaylandıracak.

MAKROEKONOMİK İSTİKRAR POLİTİKALARI

Makroekonomik istikrar kapsamında öncelikli hedefler belirlenmiş.

1- Kamu maliyesi

2- Enflasyonla mücadele

3- Finansal sektör ve cari açıkla mücadele

YAPISAL POLİTİKALAR

Yapısal politikalar ekonomi reformunun taşıyıcı iki ayağından birini oluşturuyor. Dört önemli hedef belirlenmiş durumda.

1- Kurumsal yapının güçlendirilmesi

2- Yatırımların çok güçlü bir şekilde teşvik edilmesi ve rekabet politikaları

DOĞRUDAN YATIRIMLARIN TEŞVİKİ

Bu başlığın altında yerli ve yabancı sermaye yatırımlarının desteklenmesi yer alıyor. ..

MALİ DİSİPLİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada mali disipline özel bir vurgu yapmış, “Mali disiplin olmazsa olmazımızdır. Reform paketimizde mali disiplini daha da güçlendirecek kapsamlı kamu maliyesi politikalarına da yer veriyoruz” demişti.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE KALICI ÖNLEMLER

Ekonomi reformunun önemli bir başlığını enflasyonla mücadele oluşturuyor. Özellikle dar gelirlileri etkileyen fiyat artışı, ekonomik önlemlerin başarıya ulaşması için “olmazsa olmaz” önlemler arasında yer alıyor. Fiyat istikrarını temin etmek için kalıcı tedbirlerin güçlendirilmesi üzerinde durulacak.

GENİŞ KATILIMLA HAZIRLANDI

Ekonomi reformunun neleri kapsadığı kadar, hazırlanma sürecinde izlenen yöntem de önemli. Sadece hukukta değil, ekonomide de usül esastan önce geliyor. Çünkü ekonomi reformu öncelikli olarak bu işin tarafı olan kesimleri ilgilendirecek. O nedenle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, reformun hazırlık sürecinde bu işin tarafı olan her kesimle görüşmeye ve onların önerilerini reformlara yansıtmaya özel bir önem verdi. Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’le birlikte MÜSİAD ve TÜSİAD’la görüşürken, TOBB’la sektör temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantı yaptı. İşçi ve işveren temsilcileriyle TİSK’le, TESK’le, Türk-İŞ’le ve HAK-İŞ’le bir araya geldi. Taraflarla görüşüp önerilerini aldı. Ayrıca ekonomi yönetimiyle ilgili bakanlıklarla koordinasyon içinde çalışıldı.

ÖNCE REFORM PLANI, SONRA YOL HARİTASI

Ekonomi reformunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasından bir süre sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanmaya dönük yol haritası açıklanacak. Yol haritasında uygulama esasları ile bir de takvime yer verilmesi öngörülüyor. Böylece ekonomi reformunun hangi tarih ve ne şekilde hayata geçirileceği kamuoyu ile paylaşılmış olacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.