1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SİYASET

  4. Erdoğan'dan işçi ve memur zammı açıklaması!
Erdoğan'dan işçi ve memur zammı açıklaması!

Erdoğan'dan işçi ve memur zammı açıklaması!

Erdoğan'dan işçi ve memur zammı açıklaması! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de "İşçilerle Buluşma" programına katıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de "İşçilerle Buluşma" programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Makro ekonomide dengeler tekrar yerine oturmaya başladı. Göstergeler ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor." dedi.

Erdoğan işçi ve memur zamları konusunda da açıklamalarda bulundu. Çalışma Bakanı Bilgin'den de iki toplu sözleşme açıklaması geldi. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde işçilerle buluşma gerçekleştirdi. Erdoğan "Sanayi üretimi, istihdam ve büyümede hızlı yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Hizmetler sektöründe süratli toparlanma yaşanıyor. Makro ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Emeği ile, alın teri ile, beden gücüyle çalışmanın hem yorgunluğunu hem de evine helal rızk götürmenin verdiği manevi hazzı çok iyi biliyoruz. Ülkemizin potansiyeline milletimizin çalışkanlığına güvenerek çıtayı sürekli daha yükseğe çıkarıyoruz.

Türkiye'nin son 19 yılda istihdam sayısını 9.5 milyon artırdı. Milli gelirimiz TL olarak yaklaşık 11 kat yükselirken asgari ücretin 16 kata yakın artması bunun en somut örneklerinden biridir. Fevkalade yükselişi emekli maaşlarında görmek mümkündür. 27 kat artan emekli maaşları vardır. Bugüne kadar yaptığımız tüm toplu sözleşme görüşmelerinde refahı genişletecek formüller üzerinde durduk.

SALGIN ÖNCESİ DÖNEMİN ÜZERİNE ÇIKTIK

Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki, biz hep ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle insanımızın hayat kalitesini gelirini artırarak refah seviyesini yükseltmek için mücadele ettik. 2023 hedeflerimize her alanda olduğu gibi çalışanların gelir seviyesini en üst seviyeye çıkarmayı planladık.

Darbe girişimleri,, ekonomik saldırılar, salgın ve afetler nedeniyle biraz gecikme yaşamış olsak da bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Sanayi üretimi, istihdam ve büyümede hızlı yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Hizmetler sektöründe süratli toparlanma yaşanıyor. Makro ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı.


İŞÇİ VE MEMUR ZAMMI

Hem işçi hem de memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkar artışlar yapmaya özellikle kavuşma imkanı sağladık. Geçtiğimiz ay imzalanan kamu işçileri toplu sözleşmesinde 70 bin kamu işçisinin sözleşmesinde çok iyi iyileştirmeler yaptık. İşçilerimize seyyanen 500 lira zam yaptık.

'AYLIK GİYİNİK ÜCRET 9 BİN LİRAYI AŞTI'

Böylece 4000 liraya kadar olan işçilerimizin ücretlerinde yüzde 34, tüm işçilerin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti.
Aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımızın maaşlarında da en düşük ücretlerde yüzde 31'i geçen oranlarda artış yapıldı. Bir süre önce de emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de artışa gitmiştik. Esnafından sanayicisine her kesimi gözeten uygulamalar gerçekleştirdik. Bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının kazanmasını temin etmezsek bunca mücadele, kavgaya ne gerek var.
 

BAKAN BİLGİN: TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de törende önemli açıklamalarda bulundu.

Bilgin, "Türkiye'de kamu sektöründe çalışan 700 bin işiyle toplu sözleşme yaptık. Sizin desteğinizle büyük bir başarı sağlandı. Bu başarı Türkiye'nin gücüdür. İki toplu sözleşme yaptık. Sizin sayenizde tüm talepler karşılandı. 1000 işçimiz buraya geldiler. Türkiye tarihinde ilk kez bu etkinlik gerçekleşiyor. Emekçiler burada bir araya geliyor. Bu buluşmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

BÜYÜK TÜRKİYE SİLUETİ UFUKTA GÖZÜKMÜŞTÜR

Ülkemizi en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz derken bunu şu veya bu kesim için değil, işçiden memura, esnaftan emekliye her kesim için söylüyoruz. Türkiye büyüdükçe her kesimden vatandaşımızın refah seviyesi artacaktır. Büyük Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür. Millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşliğimize sıkı sıkıya tutuldukça bu hedefe ulaşmamıza kimse engel olamaz.

İnşallah asırlık kayıplarımızı telafi ettiğimiz dönemin eşiğindeyiz. Milletin evindeki buluşmamızı işte bu kararlılığın azmin, dirayetin bir kez daha tüm dünyada ilanı olarak görüyorum. Rabbim hepinizden razı olsun. Her birinize kazasız, belasız, verimli, huzurlu çalışmalar diliyorum.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o konuşması;

AK Parti

 

@Akparti

 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, İşçilerle Buluşma programında konuşuyor...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum