Eşit işe eşit ücret sistemi devre dışı

Eşit işe eşit ücret sistemi devre dışı

Kamuda 2012 yılı 15 Ocak tarihinden sonra görevlendirilen ve aynı işi yapan aynı unvandaki kişilerin ücretlerinin denkleştirilmesini amaçlayan 'eşit işe eşit ücret' sistemi Anayasa Mahkemesi'nin '6223 sayılı yetki kanunu personelin mali haklarını düzenlem

BDDK, SPK gibi üst kurullarda eskiye dönülebilecek. BDDK'da uzmanlara ve murakıplara 2 bin 500 lira gibi artış yapıldığı belirlendi. Halbuki, 2012 yılında bu üst kurullar da dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında aynı işi yapan kişilerin ücretlerinin eşit hale getirilmesi amaçlanmıştı. Yeni Şafak'ın haberine göre;  6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan ve 2/11/2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulan 666 sayılı KHK ile kamu görevlilerinin mali haklarına ilişkin bazı düzenlemeler yapılmıştı. Ancak, Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı KHK ile mali konuların düzenlenmesinin 'Anılan yetki kanununun bu onuda hükümete yetki vermemiş olduğu gerekçesiyle' anayasaya aykırı olduğuna ilişkin hüküm vermişti.

Özerk yapılar zamlı tarifede

TBMM gibi kurumları da içeren düzenlemenin iptal edilmesi halinde hızla yüksek ücretlere dönüşebileceği, bunun da şimdiden ciddi şekilde sorun oluşturacağına dikkat çekiliyor. Üst kurulların ücretlerde istedikleri gibi hareket edebileceğine vurgu yapılırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) uzman ve murakıpların maaşlarında 2 bin 500 lira gibi bir artışı yaptığı kaydediliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.