Eski Ehliyetleri Değiştirmek İçin Ne Yapılacak? Ehliyet Yenilemek Zorunlu? Mu Nereye Başvurulacak?

Eski Ehliyetleri Değiştirmek İçin Ne Yapılacak? Ehliyet Yenilemek Zorunlu? Mu Nereye Başvurulacak?

Ehliyetleri yenilemek için nereye başvurulacak? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Ehliyet yenilemek zorunlu mu süresi var mı? Yeni ehliyetlerin süresi var mı? Yenilemek için sağlık raporu alınacak mı?

Yeni ehliyetler dağıtılmaya başlandı. Herkesin merak ettiği konu ise 2016 öncesi ehliyet alanlar ehliyetlerini yenisiyle değiştirecekler mi?

Çok sayıda ehliyet sahibi bir an önce değişiklik yapmak için acele etse de aslında acele etmeyi gerektirecek bir zorunluluk yok. Çünkü mevzuatta eski ehliyetlerin yenisiyle değiştirilmesi için 5 yıllık süre sınırı konulmuş bulunmakta. Sonuç olarak sürücüler 5 yıl içerisinde yeni ehliyetlerini alabilirler

Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü 1 Ocak itibarıyla yenilenmesi işlemlerine başlanan sürücü belgeleri için vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemini devreye soktu.

Buna göre, sürücü belgesi sahipleri Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait "surucurandevu.egm.gov.tr" adresinden randevu talebinde bulunabilecek, il ve ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini bu yolla gerçekleştirebilecek.

Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan, tek hekimden alınan "sürücü olur" raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren "ödendi" belgesi istenecek. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.

Yeni tip sürücü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak.

Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. Yeni tip sürücü belgesini alan sürücüler trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanabilecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.