Eylem Kazandırıyor mu?

Eğitim Bir Sen, yetkili ve etkili sendika. Bu güne kadar insan haklarını engelleyen bazı yasakları kaldırtmayı başarmış bir sendika. Başörtüsü yasağının kalkması, andımız denilen boş lakırdının mecburi olmaktan çıkarılması bu sendikanın başarıları olarak sıralanıyor. Şimdi yeni bir hak daha alınmak üzere. Nöbet tutan öğretmene ücret ödenmesi.

Nöbet konusunda hemen her sendika eylem yaptı. Tabir caizse herkes kendine yakışan üslup ve tavrı ortaya koydu. Eğitim Bir Sen, bu konuda da sorumluluk bilinciyle hareket ederek okullarda öğretmenlerden nöbet konusunun ücretlendirilmesini talep eden bir imza kampanyası düzenledi.

Aldığımız bilgilere göre toplanan imzalar 350 bini aştı. Sendika toplanan imzaları yarın Çalışma Bakanlığı’na takdim edecek. Umarım bakanlık yetkilileri biraz duyarlı davranır da talep edilen haklar bir an önce öğretmenlere verilir.

Malum olduğu üzere birkaç yıl önce başlayan nöbet tartışması son aylarda oldukça kızıştı. Sendikalar bu konu hakkında kendi özgün metotlarıyla eylem koyarken adeta birbirileriyle yarışıyorlar. Öğretmenler bu yarışı ve akıbetini, öğretmenler odasına asılan afişlerle takip ediyorlar.

Bu arada ilginç ve farklı gelişmeler de oluyor. Kimi eylem biçimleri bazı öğretmenlere çok cazip geliyor.

Bana gelen bilgilere göre özellikle bir sendika nöbet eylemlerindeki aktif tavrından dolayı bazı öğretmenlerin teveccühünü kazanmış durumda. Teveccüh dediysek öyle sempati göstermek anlamında değil.

O sendikanın eylem şeklini tasvip eden öğretmenler adeta guruplar halinde sendikaya üye oluyorlar. Hem de üçer beşer kişiden oluşan topluluklar halinde.

Henüz netice alınmadan bu katılımları o sendikamızın nasıl sağlayabildiği hayret uyandıracak cinsten. Gerçek olan bir şey var ki o sendika nöbet eyleminden en çok kazanç sağlayan sendika gibi. Tüm diğer sendikaların dikkatlerine arz olunur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.