Fed'in Faiz Kararı Türkiye'yi etkiler mi?

Fed'in Faiz Kararı Türkiye'yi etkiler mi?

ABD Merkez Bankası, yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımı gerçekleştirdi. FED'in bu kararı piyasaları nasıl etkiler?

ABD Merkez Bankası, yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımı gerçekleştirdi. FED'in bu kararı piyasaları nasıl etkiler?

SABAH'ın haberine göre;

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaları Mayıs 2013'ten bu yana hazırlamaya çalıştığı ve tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği faiz artırımını dün gerçekleştirdi. Haziran 2006'dan beri ilk kez faiz artıran Fed, fonlama faizi hedef aralığını, piyasa beklentileri doğrultusunda, yüzde 0-0.25'ten, 0.25-0.50'ye taşıdı. Fed ayrıca iskonto oranı ve diğer parametreleri de 0.25 puan yukarı çekti. 2008 küresel krizinde faizi 0-0.25 aralığına çeken Fed, daha sonraki dönemde bilançosunu varlık alımlarıyla yaklaşık 5 kat artırarak 4.5 trilyon dolara çıkarmıştı. Fed ayrıca Aralık 2008'den beri faizde değişikliğe gitmemişti.

KADEMELİ ARTIRIM VURGUSU

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından yapılan açıklamada, mevcut koşulların sadece kademeli faiz artışına müsade ettiğine dikkat çekilirken, 2016 ortalama faiz beklentisi değişmeyerek yüzde 1.4'te kaldı. Açıklamada istihdam piyasasında bu yıl kayda değer artış yaşandığı belirtilerek, enflasyonun da orta vadede yüzde 2'lik hedefe doğru yükseleceği belirtildi. Her toplantıda faiz artırımı olmayacağına işaret edilirken, verilere bağılmı hareket edileceği vurgulandı. Banka para politikasının faiz artışından sonra hala genişlemeci olduğunu, böylece istihdam piyasası koşullarında daha fazla iyileşme ve enflasyonda yüzde 2 hedefine dönüşü destekleyici olduğunu bildirdi. Enerji ve ithalat kaynaklı geçici etkiler ortadan kalktığında enflasyonun yüzde 2'ye ulaşacağı kaydedildi.

 

YELLEN'DEN ILIMLI MESAJ

Fed başkanı Jannet Yellen, aldıkları kararın olağanüstü bir dönemin sona ermesini temsil ettiğini belirterek, faizlerin normalleşmesinin muhtemelen kademeli olacağını söyledi. Önümüzdeki dönemde ılımlı faiz artırımlarının uygun olacağına işaret eden Yellen, "Gelecekteki adımlar ekonominin nasıl geliştiğine bağlı olacak. İlk faiz artırımının öneminin çok abartılmaması önemli. Nötr Fed faiz oranı alışılmadık şekilde düşük ve büyük olasılıkla yavaş şekilde yükselecek. Eğer büyüme hayalkırıklığı yaratırsa faizler büyük olasılıkla daha yavaş şekilde artar. Fed ihtiyatlı ve kademeli bir şekilde hareket edecek. Fed, önümüzdeki günlerde finansal gelişmeleri izleyecek, gerektiği taktirde araçlarda ayarlama yapabilir" dedi.

TÜRKİYE İÇİN OLUMLU

Fed'in attığ hamlenin beklentilerle uyumlu olduğunu belirten Ziraat Yatırım Analisti Bora Tamer Yılmaz, "Kademeli faiz artışı öngörülüyor. Bu karar risk algısı için de şimdilik olumlu. ABD ekonomisindeki toparlanma Türkiye ekonomisini talep açısından olumlu etkileyebilir. Düşük enflasyon nedeniyle faiz artışlarının kademeli gerçekleşmesi de borçlanma maliyeti ve kur riski açısından faydalı olabilir. Önümüzdeki yılın Türk Lirası aaçısından istikrarlı ve düşük oynaklıkla geçmesini bekliyoruz" dedi.

 

DOLAR 2.92'NİN ALTINI GÖRDÜ

Fed'in faizi beklentiler doğrultusunda artırıp, önümüzdeki dönemde kademeli artıştan bahsetmesi dolarda düşüşe neden oldu. Fed kararının ardından dolar iç piyasada 2.95 TL'den 2.92 TL'nin altına geriledi. ABD'nin 2 yıllık tahvil faizi 5 yıl aradan sonra ilk kez yüzde 1'in üzerine çıkarken, altının onsu bin 72 dolardan bin 65 dolara geriledi. ABD borsalarında yükseliş gözlenirken, piyasalardaki endişeyi gösteren Korku Endeksi yüzde 12 düştü.

 

YUMUŞAK GEÇİŞ SİNYALİ

2015 yılı boyunca piyasayı normalleşme politikalarına hazırlayan Fed'in, piyasanın beklentisi dahilinde politika faizini 0.25 puan artırarak yumuşak bir geçişe işaret etmesini piyasalar açısından olumlu bir senaryo oluşturduğuna dikkat çeken ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Faiz artırımı sonrasında yapılan politika açıklamaları, Fed'in daha önceki söylemleri dahilinde ilk faiz adımından sonra sabırlı davranacağına ve kademeli faiz artışı yapacağına işaret ediyor. Fed 2016 yılının kayda değer bir kısmını, muhtemelen ilk yarısını küresel ekonomilerdeki trendi izleyerek geçirecek. Fed bu noktadan sonra normalleşme adımlarına devam etmek için Avrupa'da büyüme görmek ve Çin'de de olumlu bir ekonomik trend gözlemlemek isteyecek. Bu şartların sağlanması 2016'nın ikinci yarısına sarkabilir. Fed de Haziran 2016'dan sonrasına 4 faiz artırımı sıkıştırabilir. Fed'in yumuşak bir geçişe işaret etmesiyle beraber kısa vadede dolarda gevşeme ve küresel hisse senetlerinde de yukarı yönlü hareketlenme görebiliriz" diye konuştu.

 

BAŞBAKAN: OLUMSUZ ETKİLEMEZ

Esenboğa Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fed'in faiz artırım kararı ile ilgili olarak, "Nihayet Fed, herkesin merakla beklediği kararı açıkladı. Fed'in bu kararı aylardır üzerinde tartışılan bir süreçti. 0.25 baz artışı beklenen bir gelişmeydi. Beklentiler dışında bir gelişme yok. Bizim piyasalarımızı olumsuz etkileyen bir süreç değil. Şu ana kadar yansımadı. Olabilecek senaryoları cumartesi günü değerlendirmiştik. Merkez Bankamızın daha önce açıkladığı eylem planı çerçevesinde çalışmalar sürecek. Halkımız tedirgin olmasın" dedi.

Sabah

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.