Hükümetten kritik Musul krizi açıklaması!

Hükümetten kritik Musul krizi açıklaması!

Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada kabinenin gündemini paylaştı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Boğaz'dan geçiş yapan Rus gemisinde bir askerin elinde füze ile görüntülenmesini ise "Çocukça bir şov" olarak nitelendirdi. TSK'nın Musul'daki varlığının medya tarafından abartıldığını da söyleyen Kurtulmuş, askeri varlığın eğitim amaçlı olduğunu ifade etti.

Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Rusya ile yaşanan krizle ilgili hükümetin aldığı tedbirleri ve hazırlanan eylem planları hakkında bilgi veren Kurtulmuş, Musul tartışmalarına da açıklık getirdi. İşte Kurtulmuş'un açıklamaları;

"Burada 4 ana konunun altını çizmek zorundayız. Türkiye DAİŞ'le mücadele konusunda koalisyonun bir parçasıdır. Sadece Suriye değil, Irak'ta da DAİŞ'le mücadelede etkin bir unsurdur. Türkiye, Musul'un DAİŞ'ten kurtulması için mücadele eden güçlere eğitim vermektedir.

'TSK'NIN MUSUL'DAKİ VARLIĞINI BASIN ABARTTI'
Türkiye oraya yeni gitmiyor. Kuzey Irak'taki varlığımız 2014'ten beri sürüyür. Mart 2015'ten bu yana Başika'da eğitimler veriliyor. TSK'nın oradaki varlığı basındaki abartılı yayınlar nedeniyle abartılı bir şekilde kamuoyuna yansıdır.

Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyan bir ülkedir. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki varlığı, merkezi Irak hükümetine karşı değil, tam tersine merkezi Irak hükümetinin de gücünü artıracak şekilde DAİŞ'le mücadelede etkin bir dayanışmanın sağlanması içindir. Irak'ın terörle mücadelesine destek veriyoruz. Basında yer alan abartılı haberler sonucu Irak makamlarında hassasiyete neden oldu. Savunma bakanlarımız görüştü ve gerekli bilgiler verildi. Türkiye'nin oradaki varlığı yayılmacılık değildir.

"KRİZİ TIRMANDIRAN TARAF OLMAYACAĞIZ"
Biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Biz krizin sonlandırılması için gayret sarf ediyoruz. Rus tarafının ekonomide atacağı adımlar varsa Türk tarafının da var. Atılabilecek bütün adımları konuşuruz ama bu adımların atılmasından yana değiliz.

"ÇOCUKÇA BİR ŞOV"
Biz maalesef o görüntüleri biraz da şova dönük görüntüler olarak algıladık. Yani buna, böyle bir geçişe, böyle bir şova ihtiyaç yoktu. O görüntünün, Türkiye'nin güvenliğini tehdit altına aldığı da açıktır. Halbuki hiçbir şekilde oradan geçiş yapan Rus gemilerine karşı en ufak bir tehdit söz konusu değildi. O görüntünün olmamasını arzu ederdik. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim bir kere daha."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.