1. HABERLER

  2. Kaç yanlış bir ÖSYM Başkanı'nı götürür?
Kaç yanlış bir ÖSYM Başkanı'nı götürür?

Kaç yanlış bir ÖSYM Başkanı'nı götürür?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Kaç yanlış bir ÖSYM Başkanı'nı götürür?

A+A-

 

İnce, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ın partisinin  genişletilmiş grup toplantısında CHP’ye yönelik sözlerine yanıt verdi. Erdoğan’ın  ”yine takıntılı olduğunu, 1930 ve 1940’larla ilgilendiğini ve 2012 Türkiye’sini  yönetemediğini” gördüklerini ifade eden İnce, ”Yine Dersim, yine CHP bombaladı  diyor. Fakat Uludere’de AKP mi bombaladı diye sormamızı bekliyor. ’Dersim’de  arşivi açılım ama Uludere’yi kapatalım’ diyor. Uludere’de istihbaratın kimden  geldiğini söyleyemiyor ama hala takıntılarına devam ediyor” diye konuştu.
 
 
 
         Başbakan Erdoğan’ın bir başka ağır ithamının da CHP’nin PKK ile irtibatlı  olduğu algısını yaymaya çalıştığını, bunu bilinçli olarak yaptığını belirten  İnce, ”Kendisi devlet adamı mantığında değil kendisi, AKP Genel Başkanı o, bu  ülkenin Başbakanı değil. Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen  birisi” dedi.
         Erdoğan’ın, ”Onların dağda adamları mı var?” diye sorduğuna işaret eden  İnce, şöyle konuştu:
         ”Sen Atatürk’ün partisine, Kuvay-ı Milliye’nin partisine utanmıyor musun  böyle bir soruyu sormaya. Böyle bir şey olmadığını bilmiyor musun? ’CHP’li  belediyeler Alman vakıfları aracılığıyla PKK’ya yardım etti’ diye iftira attın,  çamur attın. Kim bu belediyeler açıkla dediğimizde gıkın çıkmadı. Sana gensoru  verdik, Meclis’e gelip konuşamadın. ’Kim o belediyeler, sen nasıl Başbakansın,  git o belediye başkanlarının kulağından tut varsa böyle bir şey.’ Çamur attın, iz  bırakmaya çalıştın, arkasını getiremedin.
         Habur’daki mahkemeyi kiminle görüşerek kurdun? Teröristlerin oraya  geleceğini önceden sana kim söyledi de o çadır mahkemelerini kurdun? Bugün  rahatsız olduğun teröristler ile milletvekillerinin görüşmelerini,  kucaklaşmalarını o gün görmedin mi? O gün onların seçim otobüsü üzerine binip  parti il binalarının açılışlarına katılmalarından rahatsız olmadın mı? Oslo’da  kiminle görüştün?”
        
”Schengen değil Şamgen diyen bir Başbakan”
         İnce, Erdoğan’ın, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün  ”arkadaşlar” lafını diline doladığını belirterek, ”Peki şehitlere ’kelle’  diyen, terör örgütünün başına ’sayın’ diyen kimdi? Sana, ’Bu PKK’lılar ,  dağdakiler benim canım, ciğerim’ diyen milletvekili kim’ diye sordum, yüreğin  varsa gel bunu açıkla dedim, gıkın çıkmadı” dedi.
         ”Başbakan’ın bugün çirkin, anlamsız ve iftira niteliğindeki  saldırılarına devam ettiğini” ileri süren İnce, şöyle devam etti:
         ”Suriye konusunda ’CHP, boğazına kadar kana batmış Esad’ın sözcüsü’  diyor. İnsan bunları söylerken gerçekten sıkılır, yüzü kızarır. ’Schengen değil  Şamgen, ortak bakanlar kurulu toplantısı, FB maçı, boğaz turu, Bodrum tatili,  dostum kardeşim Esad, Antep, Hatay kazanacak’ diyen bir Başbakan. O Esad, senin  Bodrum’a tatile gittiğini, Boğaz turu yaptığında diktatör, eli kanlı değildi de  sonradan mı oldu? 2 yıl önce birlikte tatil yaptığım, Boğaz turu yaptığım, büyük  devlet adamı, dostum, arkadaşım Beşşar Esad 2 yıl içinde eli kanlı bir canavara,  üstüne kan sıçramış bir Esed’e dönüştü.’ Böyle bir mantık olabilir mi? Devlet  adamlığıyla, ciddiyetle, Türkiye gibi büyük devletin başbakanın söylemiyle  alakası olabilir mi?”
         Erdoğan’ın ”kaçırılma olaylarının AKP’ye yönelik olduğunu” söylediğini  belirten İnce, ”Geçmişte de Kulp İlçe Başkanı kaçırıldığında, ’Bunların sadece  bizim partimize yapılıyor olması  anlamlıdır’ demişti. Oysa öyle değil.  Milletvekili, polis, kaymakam, öğretmen, sağlık teknisyeni kaçırdılar. Şu anda  PKK’nın elinde 146 kişi var. Bunların hepsi AKP’li mi? PKK terör örgütünün insan  kaçırması üzerinden siyaset yapmaya, bunun üzerinden nemalanmaya çalışan bir  Başbakan var” dedi.
        
”Başbakan neyse ben de oyum”
         Erdoğan’ın Apaydın kampı konusunda Kemal Kılıçdaroğlu’na, ”şov yapmana  izin vermeyiz, yalnız sen girebilirsin” dediğini belirten ince, şunları  kaydetti:
         ”Sen kimsin? Orası vatan toprağı değil mi? 550 milletvekili ile  ile  senin aranda ne fark var?, Benim, Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan’ın, Artvin,  Edirne, Urfa, Muğla milletvekili arasındaki farkı bana açıklasın. Başbakan neyse  ben de oyum. Başbakan’ın babasının çiftliği mi, vatan toprağı mı? Orası vatan  toprağıysa Başbakan da Kılıçdaroğlu da ben de Kırşehir milletvekili de aynı  konumdayız. ’İstediğime izin veririm, istediğime vermem’ mantığında bir Başbakan.  Sen konsolos musun Başbakan mı? Hani sen bazı ülkelerle vize kaldırmakla  övünüyordun, vatan toprağında vize mi uyguluyorsun? Başbakan konsolosluktan  vazgeçsin, Başbakanlık görevi yapsın. ’Kampa şu kadar gün sonra gelebilirsiniz’   demek, bir belediye zabıtası düşünün, bir işyerini denetleyecek, 10 gün sonra  sizi denetleyeceğim diye haber veriyor, ’hazırlıklarınızı yapın’ diyor. Başbakan  belediye başkanlığından kalma alışkanlıklarını devam ettiriyor. Kampı  hazırlayacak, şartlar ona göre elverişli hale getirilecek, sonra da misafirlerin  ziyaretine açılacak. Bütün bunlar doğru değildir.”
         İnce, Erdoğan’ın CHP ve genel başkanına ”Siz kimin torunusunuz” diye  sorduğunu belirterek, ”Biz Damat Ferit’in, Wilson prensiplerin savunanların,  Aznavur’un, mandacıların, Delibaş Mehmet’lerin, Hikmetyar’ın torunu değiliz. Biz  Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaşı Veli’nin, Fatih Sultan Mehmet’in,  Mustafa Kemal Atatürk’ün torunlarıyız. Sen nasıl bir Osmanlı torunusun ki  Obama’nın eşbaşkanısın. Osmanlı torunu Obama’nın eşbaşkanı olmaz. Sen bu kafayla  mı Cumhurbaşkanı olacaksın, sen bu kafayla mı Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğini,  dirliğini savunacaksın? Bu milleti geriyorsun, kamplaştırıyorsun,  ayrıştırıyorsun, çatıştırıyorsun, birliğimizi, dirliğimizi bozuyorsun. Bu  mantıkla senden Cumhurbaşkanı olmaz olsa olsa AKP’ye genel başkan olur.”
         İnce, bir soru üzerine, ”Eğer hakim savcı alımında böyle yolsuzluklar,  usulsüzlükler, hırsızlıklar, soru çalmalar, aktarmalar oluyorsa, bu ülkede  yargıya nasıl güveneceğiz? Başbakan’a soruyorum; kaç yanlış bir ÖSYM Başkanı’nı  götürür?” karşılığını verdi.
 
Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.