KPSS Lisansın öne çekilmesi hala sorun olarak duruyor

KPSS Lisansın öne çekilmesi hala sorun olarak duruyor

2016/1 Merkezi Yerleştirmesi Ne Zaman Yapılacak?

2016/1 Merkezi Yerleştirmesi Ne Zaman Yapılacak?

KPSS Genel Yönetmeliğine 2009 yılında eklenen bir fıkra ile, Devlet Personel Başkanlığının, ÖSYM'nin de görüşünü almak suretiyle her yılın Ocak ayında "yerleştirme takvimini" belirleyeceği ve ilan edeceği hüküm altına alınmıştır.

Bilindiği gibi, KPSS Genel Yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 2002 yılından bu yana KPSS Lisans Temmuz ayının ilk hafta sonu yapılmaktaydı. Bunun istisnası 2003 A Grubu KPSS'dir. Eylül 2003'te ÖSYM'nin açıklaması ile 2003 A Grubu KPSS Kasım ayında yapılmıştır.

ÖSYM, 2016 sınav takvimini açıklayarak KPSS Lisansın 22 Mayıs 2016'da yapılacağını ve bir yenilik daha yapıp sınavın açıklanma tarihinin 09 Haziran 2016 olarak duyurmuştur.

KPSS Genel Yönetmeliğinin 11'inci maddesinde "KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder." hükmü yer almakta olup, 22 Mayıs 2016'da KPSS Lisansın yapılmasıyla 2014 KPSS Lisansın geçerliliği sona erecektir.

Diğer taraftan, KPSS Tercih Kılavuzlarında yer alan "...Adayların, diploma veya geçici mezuniyet belgeleri ile tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları arasında yer alan; Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı, sürücü belgesi, sertifika vb. diğer belgelere, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibariyle sahip olmaları gerekmektedir." ifadesi gereğince de 2012 yılında Lisans ikinci sınıfı tamamlayıp üçüncü sınıfa geçen; KPSS 2014 Lisansa girerek 2016 Haziran sonu mezun olacak adayların tercih yapamama durumu söz konusudur.

KPSS Lisans'ın öne çekilmesiyle hem bu adaylar hem de 2016 KPSS Lisansa girecek adayların tepkisini çekmiştir. 2016 KPSS Lisansa girecek son sınıf öğrencileri hem okul sınavlarına hem de KPSS'ye çalışmak durumunda kalacaklardır.

2016/1 KPSS Tercihlerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili iki ihtimal söz konusudur.

1- Genel Yönetmelik gereğince 2014 KPSS Lisans sonuçlarının geçerlilik süresi sona ermeden yerleştirmenin Mayıs ayının ilk yarısında yapılması (ki bu 2014 KPSS Lisansa girmiş ve 2016 yılında mezun olacak adayları üzecektir.)

2- Yönetmelik değişikliğine gidilerek KPSS 2016/1 Tercihlerinin eskiden olduğu gibi Haziran ayında yapılmasıdır. (ki bu halde de 2014 sınavına giren ve son tercihlerde yeni mezunların katılmama durumu karşısında yerleşme umudu olan adayları üzülecektir)

İki ihtimalden hangisinin gerçekleşeceğini, Devlet Personel Başkanlığının Ocak ayı içerisinde yapacağı "yerleştirme takvimi" duyurusunda göreceğiz.

Memurlar.Net - Özel

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.