KPSS puanlarının birden fazla kullanım sorunu çözülmedi

KPSS puanlarının birden fazla kullanım sorunu çözülmedi

KPSS puanlarının birden fazla kullanım sorunu, KPSS dışına çıkarılan alımlardan dolayı artık çok daha fazla sorun teşkil ediyor

KPSS puanlarının kamu görevlerine girişte birçok defa kullanılması sorunu hala güncelliğini korumaktadır. Her ne kadar kamuya girişte genel çerçeveyi çizen yönetmeliğin adı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" ise de, bu Yönetmelikte düzenlenen merkezi sınava girerek adaylar yer değiştirme, görevde yükselme ve unvan değişikliği gibi her birinin yönetmeliği mevcut hususlarda da hareket imkanı bulmaktadır.

KPSS başvurularında, herhangi bir görevde bulunup bulunmadığı adaylara ÖSYM'ce sorulmakta olup, başvurularda önemli bir kesimi de hali hazırda çalışanlar oluşturmaktadır. Bu husus, hem puanı kısmen düşük olan kesimi hem de kamu kurum ve kuruluşlarını mağdur etmektedir.

Söz konusu Genel Yönetmelikte merkezi yerleştirme sonucu yerleşen adayın sonraki yerleştirmelere katılamayacağı hüküm altına alınmış olsa da, son yıllarda gerek bu Yönetmeliğe ek madde eklenip gerekse Teşkilat Kanunlarında düzenlemeler yapılıp merkezi yerleştirmenin dışına çıkılarak kurumsal alım yoluna gidilmesi, KPSS puanların birçok kez kullanılmasına fırsat vermektedir.

KPSS puanının birden fazla kullanılması puan olarak aynı düzeyde sonradan gelen adayların başvurularının önünü kesmekte, diğer taraftan halihazırda çalışanların sirkülasyonundan ötürü kamu kurumlarının işini zorlaştırmaktadır. Adaylık döneminde personele verilen zaman ve imkanlar boşa gitmekte; bazen kamu hizmetlerinde aksamaya neden olmaktadır. Bundan ötürü "hizmetine ihtiyaç duyulduğundan" gerekçesi ile personelin çalıştığı kamu kurumunca muvafakat verilmediği de bilinmektedir.

Bu husus hem A Grubunda hem de B Grubunda sorun teşkil etmektedir.

Örneğin, adaylık döneminde yer değiştirme ve nakil imkanları bulunmayan personel KPSS'ye girerek tercihleri sonucunda başka bir kuruma geçebilmektedir. Yada yer değiştirme talebi kurumca karşılanmayan personel KPSS ile yer değiştirmeye çalışmaktadır. Bazı kurumlar bu hususu atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine hüküm koyarak aşmaya çalışmaktadır veya muvafakat vermeme yolunu seçmektedir.

A Grubu kadrolarda da aynı sorun yaşanmaktadır; sıralamaya giren aday yazılı ve/veya sözlü sınava katılmamakta veya göreve başlasa dahi kısa süre sonra başka A Grubu kadroya geçebilmektedir.

KPSS'de yüksek puan almış olmak kamuya girişte dilediğince hareket etme hakkını da beraberinde getireceği manasına gelmemektedir.

Bu sorunun önüne mevzuat değişiklikleri ile geçilebilir ve böylece hem kısmen daha düşük puan almış olan adaylar hem de kamu kurum ve kuruluşları bu sıkıntıdan kurtulmuş olur.

 
Memurlar.Net - Özel

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.