1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÜNCEL

  4. KPSS şartı aranmadan yapılan personel alımları
KPSS şartı aranmadan yapılan personel alımları

KPSS şartı aranmadan yapılan personel alımları

İstisnai kadrolara yapılan atamalar dışında kamu kurumlarına KPSS şartı aranmadan personele alımı yapılabilmektedir. KPSS şartı aranmadan kamu kurumlarına yapılan atamalara yeni bir tane daha eklenmiştir.

A+A-

Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrolarına yapılan atamalar

Personel alımları incelendiğinde binlerce Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrolarına alım için ilana çıkıldığı görülmektedir. Hemen hemen her il için Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı ilanlarına rastlamak mümkün hale gelmiştir. Uzun yıllardır bu kadrolara atama yapılmadığı için alımlarda kullanılan sınav yönteminin nasıl olduğu kamuoyu tarafından pek bilinmiyordu. Bu ilanlarda hem KPSS şartı aranmamaktadır hem de kamuya personel alımında uygulanan diğer yöntemlerden farklı olarak önce sözlü sınav arkasından da yazılı sınav yöntemi uygulandığı görülmektedir.

Bu uygulamanın kaynağı Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği'dir. 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu'na dayanılarak 1966 tarihinde çıkarılan bu yönetmeliğin 11'inci maddesinde önce sözlü sınav yapılacağı belirtilmiştir. Ayrıca, bu sınav komisyonunda diğer sınavlardan farklı olarak bir doktor ve var ise bir psikoloğun da katılması zorunludur. 1966 tarihli sınav (!) mantığının 2017 yılında uygulanmasını anlamakta zorlandığımızı da ifade etmek istiyoruz.

Kamudaki sözleşmeli pozisyonlara yapılan sınavsız atamalar

657 sayılı Kanun'un 4/B maddesine göre kamu kurumlarındaki sözleşmeli pozisyonlara atanabilmek için Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'da KPSS'ye girmiş olma şartı vardır. Ancak bazı sözleşmeli pozisyonlara KPSS şartı aranmaksızın atama yapılabilmektedir. Buna göre sınavsız atanacakları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışı teşkilatlarında istihdam edilecek personel, yabancı uyruklular ve yükseköğretim kurumlarının gemi adamı pozisyonları ile araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleri ile sınırlı olmak üzere istihdam edecekleri personel ile Avukat (Kısmi Zamanlı), Diş Tabibi, Eczacı, Havacılık Sertifikasyon Uzmanı, Havacılık Simülatör Uzmanı, Helikopter Makinisti, Gemi Adamı, Kaptan, Pilot, Tabip, Uçak Kontrol Ve Bakım Makinisti, Uçuş Teknisyeni, Uzman Tabip, Helikopter Makinisti, Uzman (Tıpta Ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği'ne göre).

2- 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49'uncu maddesi ve bu maddeye yapılan atıflara istinaden istihdam edilecek sözleşmeli personel.

3- Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar kapsamında istihdam edilmek üzere alınacak tam zamanlı avukat unvanlı sözleşmeli personel pozisyonları.

4- KPSS şartı aranmaksızın sadece mesleki uygulamalı sınav sonucuna göre hizmete alınacak sözleşmeli personel pozisyon unvanları şunlardır: Dans Uzmanı, Deniz Trafik Başkılavuzu, Deniz Trafik Kılavuz Yardımcısı, Deniz Trafik Kılavuzu, Derici, Dispeç, Dokumacı-Öğretici, Editör, Foto Dizgi Operatörü, Fotoğrafçı, Fresk Ressamı, Hattat, Heykeltraş, Işıkçı, İşaret Dili Tercümanı, Kalemkar, Kameraman, Kostüm Kreatörü, Kostümcü, Kurşuncu, Mizanpajcı, Mücellit, Müzikçi, Nota Ressamı, Sedefkar, Senarist, Seramikçi, Tasarımcı, Tashihçi, Taş İşleyici, Tonmaister, Vitray Ustası, Yapımcı, Yayın Koordinatörü, Yazma Eser Pataloji Uzmanı, Yazma Eser Uzmanı, Yönetmen, Restoratör.

Genel Yönetmeliğe göre sınavsız memur kadrolarına yapılan atamalar

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in Ek 4'üncü maddesinde kamu kurumlarına kimlerin sınavsız olarak atanacağı tek tek sayılmıştır. Buna göre, üniversitelerin fakülte veya dört yıllık yüksekokullarından mezun olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesindeki genel şartları taşıyanlardan sınavsız atanacakları sıralayalım.

1- Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları, Akdeniz Oyunları ile Dünya Askeri Oyunlarında ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenler.

2- Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerinde Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi'nce yapılan Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda ilk üç dereceye girenler.

3- Yukarıda belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanlar.

Yukarıda saydıklarımız kendi istekleri üzerine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde boş bulunan sportif eğitim uzmanı ve antrenör kadroları ile öğretmenlik için aranan diğer özel şartları da taşımaları kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nda münhal bulunan beden eğitimi branşında öğretmen kadrolarına atanırlar.

Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında yapılan sınavsız atamalar

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun ek 1'inci maddesinde kimlerin sınavsız olarak kamu kurum ve kuruluşlarının memur kadrolarına atanma hakkı olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca, bu kanunda sürecin nasıl işleyeceği de izah edilmiştir. Konunun detayları ise bu madde gereğince çıkarılan "Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelikte" açıklanmıştır.

Bu kanunda belirtilen kamu kurum ve kuruluşları; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarının ve sürekli işçi kadrolarının % 2'sini kanunda belirtilen hak sahiplerinin istihdamı için ayırmak zorundadır. Dolayısıyla bu kanun çerçevesinde yapılan atamalar da sınavsız olarak yapılmaktadır.

SGK'daki bilişim uzmanı pozisyonuna sınavsız (KPSS) atamalar

5502 sayılı Kanun'un 28'inci maddesi gereğince Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nda istihdam edilen sözleşmeli bilişim uzmanları için de KPSS şartı aranmamaktadır. Ancak, bu kurum çıkarmış olduğu usul ve esaslar çerçevesinde bilişim uzmanı alırken KPSS şartı aramamakla birlikte sözlü sınav yapmaktadır. Bu pozisyonlarda görev yapan personel kamu kurumlarında en yüksek ücret alan grup arasında yer almaktadır. Tavan ücretin brüt 5.011,63 * 5 = 25.058 TL olduğu düşünüldüğünde konu daha iyi anlaşılacaktır.

AhmetÜnlü - YeniŞafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.