Mahkemeden Şok Müdür Yardımcılığı İptali!

Mahkemeden Şok Müdür Yardımcılığı İptali!

Müdür Yardımcılığından öğretmenliğe atanan ve Samsun 1. idare mahkemesine dava açan idareciler davayı kazandı. Mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Müdür Yardımcılığından öğretmenliğe atanan ve Samsun 1. idare mahkemesine dava açan idareciler davayı kazandı. Mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İşte O Açıklama;

Samsun 1. İdare Mahkemesinin 2015/1504 E. sayılı ve 28.10.2015 tarihli kararı ile; Türk Eğitim-Sen üyesi Halil İbrahim POYRAZ’ın, Samsun İli İlkadım İlçesi 50. Yıl Ortaokulunda müdür yardımcısı olarak görev yapmakta iken, yerine 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin

Yönetmelik hükmüne istinaden yapılan müdür yardımcısı atamasının, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2014 tarihli yürütmeyi durdurma kararı gereğince iptal edilerek kendisinin aynı okula yeniden müdür yardımcısı olarak görevlendirilmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddine dair işlemin yürütmesi durdurulmuştur. 

Kararın gerekçesinde; Danıştay İDDK kararı ile genel düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulmasına istinaden, bu genel düzenleyici işleme dayanılarak tesis edilen bireysel işlemlerin de yasal dayanağının ortadan kalktığı, bu sebeple yürütmesi durdurulan yönetmelik hükmüne istinaden gerçekleştirilen tüm müdür yardımcısı atamalarının iptal edilmesi gerektiği, bu durumun kazanılmış hak ve hukuki güven ilkesine de aykırılık teşkil etmeyeceği, bundan sonraki aşamada Danıştay kararındaki gerekçeler gözetilmek suretiyle müdür yardımcılıkları için ilana çıkılması ve tüm personelin başvurusuna olanak tanınarak, başvuran adayların objektif kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi ve en liyakatli personelin müdür yardımcısı olarak görevlendirilmesinin sağlanmasının gerektiği ifade edilmiştir. 

Samsun 1 İdare Mahkemesini Yürütmeyi Durdurma  Kararı

image001-086.jpgimage002-087.jpgimage003-076.jpg

image005-025.jpgimage004-054.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum