Mali'de otel baskını 170 kişi rehin alındı

Mali'de otel baskını 170 kişi rehin alındı

Mali'nin başkenti Bamako'da silahlı saldırganlar, lüks bir oteldeki 170 kişiyi rehin aldı. Rehineler arasında şu an THY personeli olan 2 vatandaş da var. 10 kişi olduğu iddia edilen saldırganlar ilk gelen bilgilere göre 4 kişiyi öldürdü.

Mali'nin başkenti Bamako'da Radisson Otel'de silahlı bir grubun en az 170 kişiyi rehin aldığı bildirildi. Saldırıda 4 kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Türk Dışişleri Yetkilileri'nden yapılan açıklamaya göre, otelde 2'si pilot 5'i kabin memuru 7 THY personeli de vardı.

THY'DEN SON REHİNE AÇIKLAMASI!

THY'den yapılan son bilgilere göre rehin alınan 7 personelden 5'i serbest bırakıldı.

Bir kabin görevlisi, "Güvenli bölgedeyiz. 2 arkadaşımız otelden kurtarılacak inşallah. Güvenlik güçleri odamıza gelip bizi kurtardı. Çok iyiyiz, biz iyiyiz sağolun" dedi.

Mali nerede, Mali neresi, Malide kaç müslüman var, Mali otel baskını, Mali son dakika terör

MALİ'DE REHİN ALINAN THY EKİBİNİN İSİMLERİ

Mali'de İsmail Yerli, Sadık Murat Arat, kabin memurları Murat Gündüz, Şerife Tascı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak ve Eray Sevim'in otelde mahsur kaldığı öğrenildi.

Mali nerede, Mali neresi, Malide kaç müslüman var, Mali otel baskını, Mali son dakika terör

MALİ'DE OTEL BASKINI SON DURUM NE? MALİ NEREDE?

Yerel yetkililer, başkent Bamako'nun Hamdallaye Mahallesi'nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı ve Radisson Otel'de silahlı bir grubun 140'ı konuk, 30'u personelden oluşan 170 kişiyi rehin aldıklarını açıkladı. 

Yetkililerin son açıklamalarına göre 170 rehineden 50'si serbest bırakıldığı belirtildi.

Görgü tanıkları, birkaç kişinin çalıntı olduğu öne sürülen ve diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürdü. Öte yandan otelin çevresi güvenlik güçleri tarafından ablukaya alındı.

Silahlı kişiler ile çıkan çatışmalarda 2 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı belirtilmişti. Rehine krizinin yaşandığı, 190 odalı lüks otelde, ülkede görev yapan BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) yetkililerinin de konakladığı ifade ediliyor.

"CİHATÇILAR KORİDORDA ATEŞ EDİYOR"

Radison Otel Grubu'ndan yapılan açıklamada, iki saldırganın 140 müşteri ve 30 personeli rehin aldığı belirtildi. Ajansa konuşan bir güvenlik kaynağı, "Her şey yedinci katta oluyor. Cihatçılar koridorda ateş ediyor" dedi.

Mali'deki otel baskınından ilk görüntüler:

KUR'AN-I KERİM OKUYANLAR SERBEST BIRAKILDI

Mali'nin başkenti Bamako'da Radisson Otel'de silahlı bir grubun Kuran-ı Kerim okuyabilen bazı rehinelerin serbest bırakıldığı belirtildi.

Güvenlik yetkilileri, başkent Bamako'nun Hamdallaye Mahallesi'nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı ve 170 kişinin rehin alındığı Radisson Otel'de Kuran-ı Kerim okuyabilen bazı rehinelerin serbest bırakıldığını ifade etti.

"SIĞINACAK BİR YER BULUN"

ABD Bamako Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "Tüm ABD vatandaşları sığınacak bir yer bulsun" mesajını paylaştı.

Mali'de Ağustos ayında da Sevare kasabasındaki bir oteldeki 24 saatlik kuşatma ve rehin alma krizinde dört asker ve beş BM çalışanı hayatını kaybederken, dört saldırgan öldürülmüştü.

Mali nerede, Mali neresi, Malide kaç müslüman var, Mali otel baskını, Mali son dakika terör

MALİ NEREDE? MALİ'DE KAÇ MÜSLÜMAN VAR?

Mali ya da resmî adıyla Mali Cumhuriyeti (Fransızca: République du Mali), Batı Afrika'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Mali, Afrika'nın en büyük yedinci ülkesidir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Burkina Faso ve Fildişi Sahili, güneybatıda Gine ve batıda Senegal ve Moritanya ile sınır paylaşmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 1.240.000 km2 ve tahminî nüfusu neredeyse 12.000.000 kişi. Ülkenin başkenti Bamako'dur.

Sekiz ayrı bölgeden oluşan Mali'nin kuzeydeki sınırları Sahra Çölü'nün tam ortasına ulaşır. Ülke nüfusun çoğunun yaşadığı yeri olan güneydeki bölgede ise Nijer ve Senegal nehirlerini içermektedir. Ülkenin ekonomik altyapısını başlıca tarım ve balıkçılık oluşturmaktadır. Mali'nin bazı doğal kaynakları altın, uranyum ve tuzdur. Mali, dünyanın en fakir ülkelerinden biri sayılmaktadır.

Mali nerede, Mali neresi, Malide kaç müslüman var, Mali otel baskını, Mali son dakika terör Günümüzün Mali Cumhuriyeti, bir zamanlar üç tane Batı Afrika imparatorluğunun bir parçasıydı: Gana İmparatorluğu, Mali İmparatorluğu (ülkenin ismi bu imparatorluktan türetilmiştir) ve Songhay İmparatorluğu. 19. yüzyılın sonuna doğru Mali, Fransız idaresinin altına alınarak Fransız Sudanı'nın bir parçası oldu. 1959'da Mali, Senegal ile Mali Federasyonu olarak bağımsızlığını kazandı. Bir yıl sonra Mali Federasyonu bağımsız Mali devleti oldu. Uzun bir tek-partili dönemden sonraki 1991 darbesinin ardından yeni bir anayasa yazıldı ve Mali demokratik, çok-partili bir devlet oldu.

Ülkenin kuzeyinde ayrılıkçı gruplarla yaşanan çatışmalar nedeniyle 22 Mart 2012 günü ordudan ayrılan bir grup asker darbe yaparak meclisi ve anayasayı lağvettiklerini ve yönetime el koyduklarını açıkladılar.

Ülkenin %90'ı Müslüman (çoğunlukla Sünni ve Şii), yaklaşık %5'i Hıristiyan (yaklaşık üçte ikisi olan Roma Katolik ve üçte biri Protestan) ve kalan %5'i de yerli veya geleneksel animist inançlara inanmaktadır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.