1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EĞİTİM HABER

  4. MEB Liselerde İkili Eğitime Mi Geçiyor?
MEB Liselerde İkili Eğitime Mi Geçiyor?

MEB Liselerde İkili Eğitime Mi Geçiyor?

2019 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sonuçları dün itibariyle açıklandı. BAKANLIK LİSELERDE İKİLİ EĞİTİME Mİ GEÇİYOR? 204 OLARAK KONTENJAN BELİRLENEN OKULA 480 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLDİ?

A+A-

2019 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sonuçları dün itibariyle açıklandı. Temel eğitimde tam gün eğitim için küçücük odaları bile sınıf yapın diyen bakanlığın Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme sonuçları ikili eğitime geçilmediği müddetçe liselerde derslik yetersizliğine sebebiyet verecek. Bakınız sizlere rakamlar vereyim de ne demek istediğimi daha açık ifade etmiş olayım:

ÇUKUROVA / Piri Reis Anadolu Lisesi belirtilen 9. Sınıf kontenjanı: 204’iken bakanlığın yerleştirdiği 9. Sınıf öğrenci sayısı 480. Yani planlanan öğrenci sayısının iki katından da fazla. 

ÇUKUROVA / Abbas-Sıdıka Çalık Anadolu Lisesi belirtilen 9. Sınıf kontenjanı: 136’iken bakanlığın yerleştirdiği 9. Sınıf öğrenci sayısı 320. Yani planlanan öğrenci sayısının üç katına yakın.

ÇUKUROVA / İsmail Kulak Anadolu Lisesi belirtilen 9. Sınıf kontenjanı: 238’iken bakanlığın yerleştirdiği 9. Sınıf öğrenci sayısı 476.

ÇUKUROVA / Ramazan Atıl Anadolu Lisesi belirtilen 9. Sınıf kontenjanı: 180’iken bakanlığın yerleştirdiği 9. Sınıf öğrenci sayısı 340

ÇUKUROVA / Seyhan Hacı Hatice Turgut Anadolu Lisesi belirtilen 9. Sınıf kontenjanı: 170’iken bakanlığın yerleştirdiği 9. Sınıf öğrenci sayısı 340

Adana geneli incelendiğinde durum daha net anlaşılacaktır. Peki, hal böyleyken okulların kontenjanlarının daha arttırıldığı tercih dönemi kamuoyu ile paylaşılsa ve insanların tercihleri buna göre değişse olmaz mıydı? Diğer taraftan kurumlar bu öğrenciler için derslik ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak?

Durdu Mehmet Girgeç
Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.