1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB'de Proje Okulu Sancısı Devam Ediyor!
MEB'de Proje Okulu Sancısı Devam Ediyor!

MEB'de Proje Okulu Sancısı Devam Ediyor!

​Milli Eğitim Bakanı tarafından proje okul olarak belirlenen Ülke genelindeki toplam 44 okulda yapılan öğretmen atamaları ve görevden almaları soru önergesine konu edildi.

A+A-
 

Konuyla ilgili soru önergesi veren Eskişehir Milletvekili Gaye USLUER, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın Proje Okullara ilişkin bazı sorulara cevap vermesini istedi.

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin 9 uncu fıkrası çerçevesinde, proje okul olarak seçilen yerlere öğretmen atanmaları ile öğretmen ve yönetici görevlendirmelerinin Milli Eğitim Bakanı tarafından yapıldığı ve Ülke genelindeki toplam 44 proje okulunda yapılan öğretmen atamaları ve görevden almalarında hangi somut kriterin, hangi bilimsel verinin ve hangi ayırt edici özelliğin etkili olduğunun bilinmediğini belirten Milletvekili USLUER, konuyla ilgili şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1) Proje okulları uygulamasının amacı ve bilimsel dayanağı nedir?

2) Proje kapsamına alman okullar hangi somut kriterlere göre belirlenmektedir?

3) Proje okulu olarak belirlenen okullarda görevden alınan öğretmenler hangi somut kriterlere göre belirlenmektedir?

4) Proje okullarına atanan öğretmenler hangi somut kriterlere göre belirlenmektedir?

5) Görevden alınma ve/veya yerine atanma kriterlerinde belli sendikalara yakın olma ya da üye olma kriteri mevcut mudur?

6) Görevden alınan ve/veya yerine atanma kriterlerinde belli siyasi partilere veya gruplara yakın olma kriteri mevcut mudur?

7) Görevden alınan ve/veya yerine atanan öğretmenler hangi yetkililer tarafından belirlenmiştir?

8) Görevden alınan birçok öğretmen mağdur olmuştur. Bakanlığınız mağduriyetlerin giderilmesi için bir çalışma yapmakta mıdır?

9) Görevden alman öğretmenler için herhangi bir başarısızlık kriteri mevcut değil ise uygulama mobbing girmekte midir?

10) Birçok öğretmenin yer değiştirmesi eğitim sisteminde aksaklıklara sebebiyet verip eğitim kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bu konuda Bakanlığınızın bir çözüm önerisi var mıdır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.