Memur babaya da esnek çalışma

Memur babaya da esnek çalışma

Çalışan anne ve babalar için yeni dönem başlıyor. Artık sadece anneler değil memur babalar da esnek çalışma hakkından faydalanacak. Evlatlık edinenler de hakların tamamını alacak

Hükümet, milyonlarca çalışan anneyi yakından ilgilendiren doğumdan sonra "yarı zamanlı çalışma" "doğum izinleri" gibi yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Önceki gün TBMM'ye sevk edilen kanun tasarısı ile sadece annelere değil, memur babalara da çocuğu ilköğretime başlayana kadar "esnek çalışma" hakkı getirilecek. Çalışan anne, babaları yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler şöyle:

YARI ZAMANLI: Erken doğum durumunda, çocuğun doğum tarihi ile analık izninin başladığı dönem arasındaki süre, doğum sonrası analık iznine ilave edilecek. Kadın memurlar, isterse analık izni bitiminin hemen ardından ilk çocukta iki ay, ikinci çocukta 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilecek. Anneler isterse 24 aylık ücretsiz iznin ardından bu hakkı kullanabilecek. Bu sürelere ayrıca süt izni verilmeyecek. Mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmayacak.

İŞÇİ ANNE: Memur annelere tanınan 2,4 ve 6 aylık yarı zamanlı çalışma hakkı, kadın işçiler tarafından da her doğumda 6 aya kadar kullanılabilecek. Bu sürede kadın işçinin çalıştığı süreye tekabül eden prim ve ücretini işveren, çalışmadıkları süreye tekabül eden prim ve ücreti İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. İşçi anne isterse, 6 ay ücretsiz izin seçeneğinden de yararlanabilecek. Ayrıca çocuk ilköğretim çağına gelene kadar İş Kanunu'nda düzenlenen "kısmi süreli çalışma hakkı" sağlanacak. Üç yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen işçiler de bu haktan yararlanacak.

ENGELLİ BEBEK: Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonra 12 ay içerisinde engellilik halinin tespiti durumunda doğum iznine ilave olarak kullanılan 2,4 veya 6 aylık yarı zamanlı çalışma hakkı 12 ay olarak uygulanacak.

ÇOCUK İLKOKULA BAŞLAYANA KADAR İZİN

Kadın memurlar ile eşi doğum yapan memur babalar, babalık izninin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan süreçte haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı kadar olmasını talep edebilecek. Kişi, bu sürede mali ve sosyal haklarının yarısını alabilecek. Kişi istediğinde bu hakkı aynı çocuk için tekrar talep etmemek kaydıyla normal çalışmaya da dönebilecek. Evlat edinen aile de aynı haklardan faydalanabilecek. Yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanamayacak memurları, hizmet sınıfı, kadro unvanı veya ayrı ayrı belirlemeye kurumların talebi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu hak iş sözleşmesinin fesih nedeni olamayacak.

EVLATLIK ÇOCUK İÇİN KOLAYLIK

3 yaşındanküçük bir çocuğu evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta süreli doğum izni verilecek. Bu 8 haftaya ilave olarak kişi isterse, esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma ve 24 ay ücretsiz izin gibi öz anne babalara sağlanan tüm haklardan da faydalanabilecek.

BURCU ÇALIK / SABAH

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.