Memur Maaşlarına 33 TL - 57 TL Asgari Ücret Zammı Yapılacak

Memur Maaşlarına 33 TL - 57 TL Asgari Ücret Zammı Yapılacak

Memur Maaşlarına 33 TL - 57 TL Arasında Zam Gelecek Bu ay içinde belirlenecek olan Asgari Ücret, kamu çalışanlarının tamamının maaşını etkileyecek.

Bu ay içinde belirlenecek olan Asgari Ücret, kamu çalışanlarının tamamının maaşını etkileyecek. Asgari Ücretin 2016 yılı başından geçerli olacak brüt miktarına göre, 2016 yılında uygulanacak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarları belirleneceğinden, Asgari Ücretin brüt tutarı ne kadar çok artarsa AGİ miktarları da o ölçüde artacak.

Çalışanların ücretlerinden kesilecek gelir vergisi miktarından indirilen AGİ, aylık net maaşların artmasını sağlıyor. Bu nedenle de, Asgari Ücret ve özellikle de brüt tutarının ne kadar olacağı merak ediliyor.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücretin 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak Net 1.300,00 TL olacağı ve bu miktarın bekar çalışanlar için geçerli olacak tutar olacağı yönünde yapılan açıklamalar ve verilen sözler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonucunda kararlaştırılacak Asgari Ücretin farklı bir rakam olmayacağı konusunda, çalışanlar arasında beklenti yaratmış durumda.

Asgari Ücretin, bekar çalışan için Net 1.300,00 TL olması dışında belirlenecek daha düşük her rakam ise hayal kırıklığı yaratacak. Öte yandan, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz bir asgari ücretli için Net Asgari Ücretin 1.300,00 TL olması demek, Brüt Asgari Ücretin 1.645,76 TL olması anlamına geliyor. Brüt Asgari Ücret 1.645,76 TL olursa AGİ ne kadar olur? 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olacak asgari ücretin net miktarının bekar ve çocuksuz çalışana göre belirlenmesi ve Net 1.300,00 TL olması durumunda, Brüt Asgari Ücret 1.645,76 TL olacak. Çalışanlar hakkında 2016 yılı boyunca her ay uygulanacak Asgari Geçim İndirimi miktarları da, 1.645,76 TL esas alınarak hesaplanacak. Bu durumda ise 2016 yılı AGİ tutarları şöyle olacak:

memur maaşlarına asgari ücret zammı

memurunyeri.com

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum