1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EKONOMİ

  4. 'Memura %22'lik enflasyon farkı yeni bir zam değil'
'Memura %22'lik enflasyon farkı yeni bir zam değil'

'Memura %22'lik enflasyon farkı yeni bir zam değil'

Kahveci: Memurlara ve emeklilere 6 ay için yapılacak olan %7,5 zammın kıymeti kalmamıştır. Ortaya çıkan %22’lik enflasyon farkını yeni bir zammış gibi göstermek doğru değildir. Enflasyon farkı memur ve emeklilerin 2021 yılında eriyen maaşlarının geç kalmı

A+A-

3+3,4+4'lük düşük toplu sözleşmelere 7,5+7'lik yeni düşük toplu sözleşmeler eklendi. %36'yı geçen yıllık enflason karşısında Memurların düşük toplu sözleşmelerine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Memurlara yapılacak olan %2,5'lik artış henüz Meclis'te yasalaşmadı. Memurların seyyanen zam ve refah payı talebi ise bu dönemde yine gerçekleşmemiş oldu.

%22'lik enflasyon farkının ise sanki memura yeni bir zam verilyormuş gibi gösterilmesine tepki ise Kamu Sen Başkanı Önder Kahveci'den geldi. Yılın ilk günü elektirik, doğalgaz, akaryakıt ve vergi ve harçlara gelen zamlar sonrası ise memurun alım gücü iyice azaldı. İşte detaylar...

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ekonomik gelişmeler ışığında kamu görevlilerine ek zam ve refah payı verilmesinin şart olduğunu vurguladı, “Enflasyon farkı bir zam değildir" dedi

Türkiye Kamu-Sen'in Aralık 2021 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada, çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 891 lira, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 10 bin 372 lira olarak hesaplandı.

Dört kişilik ailenin asgari geçim haddi, bir önceki aya göre 729,54 lira artışla 10 bin 372 lira, ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 3 bin 837 lira oldu.

KAHVECİ: EK ZAM VE REFAH PAYI KONUSUNDA ISRARCIYIZ

Aralık ayı ve yıllık enflasyon rakamlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ekonomik gelişmeler ışığında kamu görevlilerine ek zam ve refah payı verilmesinin şart olduğunu belirtti.

Kamu Sen Genel Başkanı Kahveci;

“2021 yılını geride bıraktığımız şu günlerde ortaya çıkan yıllık %36,08 enflasyon kamu görevlileri ve emeklilerimizin belini bükmüştür. 2021 yılının ikinci yarısı için verilen % 3’lük zammın hiçbir anlamı kalmadığı bu rakamlarla bir kez daha tescillenirken, hedeflenen değil gerçekleşen enflasyon üzerinden memura zam verilmesi talebimizin ne denli haklı olduğu ortadadır.

Uzun zamandan beridir döviz kurlarında yaşanan artışın enflasyonu tetikleyeceğini ifade etmekteydik. Görülüyor ki, döviz kurundaki artış hayatımızın her alanında fiyatları doğrudan etkilemiş ve artan fiyatlar karşısında alım gücünde ciddi bir azalma yaşanmıştır.

Ayrıca, bu enflasyon rakamlarına yılbaşı gecesi yapılan doğalgaz, elektrik, akaryakıt, vergi, harçlar ve ulaşıma gelen zamlar da dahil edilirse cebimize yansıyan gerçek enflasyonun %36,08’in kat be kat üzerinde olduğu ortaya çıkmaktadır.

'YENİ BİR ZAMMIŞ GİBİ GÖSTERMEK DOĞRU DEĞİL'

Böyle bir durumda, memurlara ve emeklilere 6 ay için yapılacak olan %7,5 zammın kıymeti kalmamıştır. Ortaya çıkan %22’lik enflasyon farkını yeni bir zammış gibi göstermek doğru değildir. Enflasyon farkı memur ve emeklilerin 2021 yılında eriyen maaşlarının geç kalmış ve yetersiz bir telafisidir. Tekraren ifade ediyorum ki, enflasyon farkı bir zam değildir. Enflasyon farkı sıfır zam demektir.

EK ZAM VE REFAH PAYI İSTİYORLAR

2022 ve 2023 yılı zamlarının ekonomik gelişmeler karşısında yeniden belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur. Bunu sağlamanın yolu memurlara ve emeklilere gerçek anlamda maaş artışı getirecek ek zam ve refah payı talebimizin hayat bulmasından geçmektedir.

Türkiye Kamu-Sen ek zam ve refah payı konusundaki ısrarını her platformda dile getirmeye devam edecektir." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.