1. HABERLER

  2. Memurlar Haklarını Alanlarda Arayacak
Memurlar Haklarını Alanlarda Arayacak

Memurlar Haklarını Alanlarda Arayacak

Birleşik Kamu-iş ve Bağlı Sendikaları 14 Ağustos Cuma Günü Ankara'da Sözde Toplu Sözleşmeye karşı buluşuyorlar...

A+A-

Birleşik Kamu-iş ve Bağlı Sendikaları 14 Ağustos Cuma Günü Ankara'da Sözde Toplu Sözleşmeye karşı buluşuyorlar...

Ülkemiz yeni bir seçim yaşadı. Bu seçimde halkımız, 13 yıldır ülkemizi işsizlik, pahalılık cehenneminde kavuran, emekçi halkımıza ölümlerden ölüm beğendiren AKP Diktatörlüğünün, ülkemizi tek başına yönetmesine son verdi.

Ancak seçimlerin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen ortada henüz hükümet bulunmamaktadır. Yeni hükümetin kurulup kurulmayacağı da henüz belli değildir. AKP, tek başına iktidar olamamayı hazmedememekte yeniden tek başına iktidar olabilmek için ABD Emperyalizmi’nin de desteği ile kendine kanla yol açmaya çalışmakta, ülkemizi siyasi, etnik ve kültürel bir çatışma ortamına ve iç savaşa doğru hızlı bir şekilde sürüklemektedir.

Böyle bir dönemde memur sendikaları ile hükümet arasında 3 Ağustosta başlayan 2016-2017 yıllarını kapsayan sözde bir yeni toplu sözleşme görüşmeleri sürecine girildi. Adına “toplu iş sözleşmesi” denilen,  hükümet ve onun beslediği yandaş konfederasyonun temsilcileri arasında oynanacak bu “orta oyunundan” kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım beklemiyoruz.

25 yıl önce grevli ve toplu sözleşmeli bir sendika talebi ile ”Hak Verilmez Alınır” şiarıyla yola çıkan kamu emekçileri, “sendika yasal değil”, “grev yapamazsınız”, “toplu sözleşme yapamazsınız” vb. tarzındaki tüm engellemeleri, baskıları, sürgünleri fiili ve meşru mücadelesi ile yerle bir etmiş, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu da delik deşik etmişti.

Siyasi İktidarlar, bu mücadelelerimiz sonucunda zaten uluslararası sözleşmelerle kabul ettiği sendikalarımızı bu sefer iç düzenlemeler ile de yasal olarak kabul etmek zorunda kalmışlardı.  Ancak bu kabul ediş görüntüde sahte bir kabuldür. Zaten 4688 sayılı yasa bunu açık olarak göstermektedir.

Çünkü ortada ne gerçek bir toplu iş sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktadır. Hepsi göstermeliktir.

Anayasa’nın 90. maddesi ve uluslararası sözleşmelere dayanarak grevli toplu sözleşme hakkımız olmasına rağmen, 2001 yılından bu yana tüm halkın gözü önünde oynanan ve bir oyalamadan öteye geçmeyen, sözde toplu iş sözleşmesi düzeni tam bir kurmaca ve aldatmacadır.  Bu sistem Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşma ve sözleşmelerdeki taahhütlerine aykırıdır ve çağdaşlıktan uzaktır. Çağdaş ülkelerdeki sendikaların ve çalışanların sahip olduğu hiçbir hak ve özgürlük Türkiye’deki kamu çalışanlara tanınmamıştır.

Sözde, toplu iş sözleşmesi masası, “görüşmeler yapılsın ama sonunda hükümetin istediği olsun” mantığıyla kurulmuştur.  Masaya taraflar eşit koşullarda oturmamaktadır. O masada kamu çalışanlarını temsil edecek olan yandaş konfederasyonun, göbekten bağımlı olduğu hükümete karşı, en ufak bir direnç gösteremeyeceğini Türkiye kamuoyu önceki yıllardan iyi bilmektedir. Kaldı ki hükümeti temsilen masaya oturacak olan Çalışma Bakanı geçici bir hükümetin üyesi olduğu gibi milletvekili bile değildir. Bu bakımdan kamu heyeti başkanının atacağı imzaya yeni kurulacak hükümetin uyup uymayacağı bile belli değildir.

Göstermelik bir toplu iş sözleşmesi masasından kamu çalışanlarının haklı taleplerinin karşılık bulmayacağını, baskıcı ve sermayenin emrindeki bir iktidarın kamu çalışanlarının hakkını vermeyeceğini biliyoruz. Ancak umutsuz değiliz. Bu hakların mücadeleyle alınacağını biliyoruz.

O yüzden de Konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kamu emekçilerinin haklı ve meşru taleplerinin en ön safında olmaya devam ederek ‘hak verilmez alınır’ şiarının gereğini yapacaktır.

Daha önceki yıllarda da sürekli dile getirdiğimiz, Toplu Sözleşme ve Grev hakkımızın uygulamaya konulmasına, insanca yaşayacağımız ücretlerin verilmesine ve sosyal durumlarımızın iyileştirilmesine, çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik taleplerimizi görmezden gelenlere ve yine komik yüzdelik zammı 2 milyon kamu emekçisine dayatanlara, Kamu emekçilerini yine yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edenlere karşı, 14 Ağustos’ta Ankara’da alanlara çıkacağız. 

Bu eylemimizde tüm Kamu Emekçisi dostlarımızı gücümüze güç katmaya çağırıyorum.

SEMRA PEKTOPAL
BİRLEŞİK KAMU İŞ EĞİTİM VE BASIN YAYIN SEKRETERİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.