1. HABERLER

  2. Memurların zam oranı belirlendi ancak diğer ihtiyaçlar ertelendi
Memurların zam oranı belirlendi ancak diğer ihtiyaçlar ertelendi

Memurların zam oranı belirlendi ancak diğer ihtiyaçlar ertelendi

Memurların zam oranı belirlendi ancak diğer ihtiyaçlar ertelendi

A+A-

Memurlar ile hükümet arasında yapılan 2016-2017 dönemi toplu sözleşmesinde, belirlenen oranlarda artış yapılan maddi haklara ilişkin rutin maddeler dışında, sözleşmenin genelinde ciddi kazanım sağlanmazken, önde gelen temel taleplerin hemen tümünde “çalışma yapılması” kararı alındığı ortaya çıktı.

 

 

Hak kayıpları olacak

 

Devlet Personel Başkanlığı, 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem memur toplu sözleşme metnini Resmi Gazete’de yayımladı. Farklılıklara gidilen bazı maddelerde, KİT çalışanlarına ek ödemede olduğu gibi, mahkeme kararları çok daha yüksek ödeme öngördüğü için hak kaybına neden olunduğu iddia edildi.

 

Kadro sürüncemede kaldı

 

7 konuda memurların talepleri karşılanmazken, çalışma yapılacağı hükmü ile geçici çalışanlara kadro başta olmak üzere birçok konu sürüncemede bırakıldı. Çalışma yapılacak konular şöyle:

 

- Kamu kurum ve kuruluşlarının fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde istihdam edilen işçiler hariç olmak üzere ilgili yer ve birimlerinde memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olanların, KİT’lerde sözleşmeli personel pozisyonlarına, diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.

 

Refakat izni çözülmedi

 

- Refakat izninin kullanılmasına yönelik sorunların giderilmesi, kadro dereceleri, sivil memurların hukuki durumları ile işçilikte geçen sürelere ilişkin konularda çalışma yapılacaktır.

 

- Kimlerin hangi şartlarda ve süreyle fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacağı hususu yeniden değerlendirilecek.

 

- 657 sayılı kanun kapsamında tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.

 

Cuma izni karara bağlanmadı

 

- Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenlenmesine yönelik çalışma yapılacaktır.

 

-  KİT’lerde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilen personelin yıl içinde kullanmadıkları yıllık izinlerinin ertesi yıla devri konusunda çalışma yapılacaktır.

sgkrehberi

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum