Meral Akşener MHP Genel Başkan adaylığını açıkladı

Meral Akşener MHP Genel Başkan adaylığını açıkladı

MHP'li Meral Akşener MHP Genel Başkanlığı için adaylığının sinyalini verdi. Akşener, 'Her türlü göreve hazırım' dedi.

Meral Akşener son dakika açıklamalarda bulundu. MHP'de olağanüstü kurultay talebine ilişkin açıklama yapın Meral Akşener, 'Genel Başkan adayı olacak mısınız?' sorusuna "Ülkücü iradenin üzerimize, omuzlarımıza yükleyeceği her sorumluluğu üstlenmeye hazırız' dedi.

"MHP’de görev yapan her ülküdaşımız aday olma hakkı vardır. Bugün adayım diyen arkadaşlarıma başarılar diliyorum." diyen Akşener, konuşmasının devamında "Hukuki bir tek metin üzerinden imza toplayacağız biz. 22 yıldır aktif politika yapıyorum ben. İşbirliği içinde rekabet derim hep. Önce kendi içimizde bu kavramı hayata geçirebilirsek güzel olur diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Akşener'in konuşmasından satırbaşları:

İnanıyoruz ki iktidarın tek alternatifi MHP'dir. Biz gizli ve kirli senaryoların bozulması için kararlıyız. İlkelerimiz Mustafa Kemal Atatürk ve İlker Başbuğ'u örnek almak. Halkın sorunları dinleyen, halka kulağını kaptırmaktan korkmayan, ortak aklın istişare yapmalıyız. Ben ülküdaşlarıma güveniyorum, ne mutlu Türk'üm diyene!

"SAYIN BAŞKAN REDDETTİ"

Parti tüzüğümüzün bizlere tanıdığı demokratik bir hak olan olağan üstü kurultay talepleri medyada geniş bir şekilde yer aldı. Sayın başkan tarafından reddedildi. Kurultayın 2018’de yapılacağını açıkladı. Üst kurul delegelerimize noter onaylı dilekçe vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

"GEÇMİŞE TAKILIP GELECEĞİZ KAYBEDEMEYİZ"

Olağanüstü kurultay talebimiz bir hesaplaşma ilanı değil, topyekun doğrulma ve iktidar seferberliğidir. Geçmişe takılıp geleceği kaybedemeyiz.

"HİÇBİR MENSUBUMUZ MHP'DEN DAHA ÖNEMLİ DEĞİLDİR"

İnanıyor ve biliyoruz ki iktidarın tek alternatifi MHP’dir.MHP partilerden bir parti değildir. 3000 yıldır tarih sayfasında yer almaktadır.Hiçbir mensubumuz MHP’den daha büyük daha ve daha önemli değildir.

Ne kaybedecek vaktimiz ne kıracak kalbimiz var. Biz kirli ve gizli senaryoların bozulması için kararlıyız.Girdiğimiz mücadeleye kazanmak ve kaybetmek üzerinden bakmayız.

Bugün MHP’nin içine düştüğü durumu Türkiye’nin içine düştüğü durumdan ayrı düşünülemez.

Tek tek isimlerin önemi yoktur, tek tek o ırmağa akan isimlerin önemi vardır.

Kadın ve gençlerimizin aktif ve etkin olarak partimizde yer alması sağlanacak.

"BEN ÜLKÜDAŞLARIMA İNANIYORUM"

Nefret dili parti içi ve siyasetten uzak tutulacaktır, sevgi dili tesis edilecektir.Bu millet artık her şey bitti denilen anlarda hiçbir şeyin bitmeyeceğini defalarca kanıtlamıştır.Ne mutlu Türküm diyene , ben ülküdaşlarıma güveniyorum.

SORU – CEVAPLAR

Soru:
250’nin üzerinde delegeden imza aldığınızda kurultay toplanacak. Ama toplanmazsa yargıya gidecek misiniz? Abdullah Gül ve Bülent Arınç’la toplantı yapıldığı iddia edildi doğru mu?

Meral Akşener:
Kimse üst kurul delegelerimizin üstünde değildir, imzalar toplandığı takdirde karar geçerli olur, bundan herkesin emin olmasını isterim…Defalarca cevap verdim ama iddialar devam etti. Önce Sapanca idi, ama sonra Manyas oldu. Ben hayatımda Manyas’a hiç gitmedim. Ben ne Sapanca’da ne de Türkiye’nin başka yerinde ne Sayın Abdullah Gül, ne Bülent Arınç ne de kimseyle bir araya gelmedim, MHP ile ilgili herhangi bir toplantıya katılmadım. Bu yalanın devam etmesini çok şaşkınlıkla karşıladığımı ifade etmek isterim. MHP’ye ait kişi ve siyasetçiler dışında kimseyle siyaset konuşmadım.

"DELEGELERİMİZ, İMZA VERİN"

Delegelere baskı var mı sizce?

Meral Akşener:
Böyle bir şey düşünmek istemem ama sayın genel başkan kurultayın yapılamayacağını açıkladı. Baskı konusunu bilmiyorum ama bu rekabetin oldukça renkli geçeceği kesin. Delegelerimize bir taraf imza vermeyin diyecek biz de diyoruz ki imza verin.

MHP’nin en düşün noktası 11.9 olmakla birlikte büyük inançla söylüyorum en büyük noktası tek başına iktidar olmaktır, ben ve arkadaşlarım buna inanıyoruz.

"CEVABI VERDİLER"

Önceliğiniz olağanüstü kurultay. Bundan sonraki süreçte aday olmazsanız destekleyeceğiniz isim olacak mı?

Meral Akşener: 
(Salonda yapılan tezahüratlar üzerine) Cevabı arkadaşlarım verdiler.

"ÖZELEŞTİRİ YAPILMASI GEREKİR"

Erciyes yeniden olacak mı?

Meral Akşener:
Ben MHP’nin geleceğini geçmişini bilenlerdenim. Sosyal mahiyeti yüksek ödenmiş bir siyasi partidir. Türk milliyetçiliği bu milletin kurucu iradesidir. Bütün siyasi akımlar başbakanlar çıkarmışlardır.

Maalesef hiçbirimiz, hiçbir MHP mensubu başbuğumuzu başbakan yapamadık, bunun bir özeleştiri yapılması gerekir.

Bıyıkları kerpetenle yolunmuş arkadaşlarımız gördüm ben, gencecik gelinlerin ellerinde şekerli suyla bebeklerini doyuranları gördüm ben herkes gibi. Çok mutluyuz ki bizim hareketimizden muhbir çıkmadı, pişmanlık duyan da çıkmadı. Gelenekler önemlidir, o nedenle geleneklerimiz önemlidir.

"BU MÜCADELEYİ BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUM"

MHP’nin yakın tarihine baktığımızda Tuğrul Türkeş ve Ümit Özdağ aday oldular, sonra vekil olarak yollarına devam ettiler.

Meral Akşener:
Bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz. Farzı muhal imkansız ama olmadı ben vekilliğe aday olmayacağım. Herhangi bir sandalyeye talip olmayacağım. Ama MHP için çalışan sade sıradan bir MHP mensubu olmaktan gurur duyan bir üye olacağım.

"YÖNETMEYE TALİPSENİZ..."

Türkiye toplumunun bakış açısı ve MHP’nin bakış açısında uçurumlar var. MHP’nin politikasını mı değiştirmesi gerekir?

Meral Akşener:
Rakamlar bunu gösteriyor ve böyle bir sormak hak oluyor. Ben milliyetçiliğim diyenlerin sayısı yüzde 80. Türk milliyetçiyim diyenler yüzde 33, dindarım diyenler yüzde 30. Bir ülkeyi yönetmeye talipseniz iddialı olmak zorundasınız. Biz oy alamadıysak milletimize soramayız. Bu soruyu kendimize sorarız, neden biz oy alamadık. Bu sorunun cevabını bulduğunuzda seçmen kitlesinin her iki alanından da oy almak bir gerçekliktir. Allah yar ve yardımcımız olsun.

"TEK YOL VAR B PLANI YOK"

Eğer kurultay yapılamazsa B planı var mı?

Meral Akşener:
Ben çok genç politikaya başladım. Her yere çift atla gidenleri gördüm. Bu kurultay şayet başarılamadığı taktirde tekrarlıyorum hiçbir yere aday olmayacağım. MHP’nin sade, saygın bir üyesi olarak hizmet edeceğim. Tek yol var B planı yok. Başaracağız…

"GELİN SEVİYELİ REKABET EDELİM"

CHP genel başkanlarını istifaya davet ettiler. MHP ağır biz hezimet tablosuyla karşı kaşıya kaldığı halde net bir tavır ortaya koymadı, istifaya davet edilmedi. Adaylar mı cesur değil, başkana karşı korku mu var?

Meral Akşener:
MHP’li arkadaşlarım için yorum yapamam. Bizim içimizde korkak yoktur ama kendi adıma şunu söyleyebilirim. Kavga etmek konusunda bütün hayatım boyunca pilavdan dönenin kaşığı kırılsın diyen bir siyasetçi oldum. Bakmayın oluşturulan yanlış algılara, sadece sokaktan çekilen gençler var gibi bu şiddetle ret ediyorum. MHP gerçekten okumuş yazmış siyasi mantığı olan, heyecanları, projeleri olan bir siyasi gelenektir. Ben diyorum ki; Sayın Bahçeli’nin istifa etmesi gerektiğini söyleyemeyiz çünkü seçilmiştir, görev başındadır. Ama diyoruz ki; gelin seviyeli rekabet edelim, sonucuna katlanalım. 

"OYLARINI MUHAFAZA ETMİŞ OLSAYDI BU TOPLANTI OLMAYACAKTI"

Delegelerimiz Bahçeli’yi seçmişlerdir, gelin rekabet edelim siz de aday olun biz de aday olalım kim iyiyse o kazansın. Sayın genel başkan MYK tarafından kendisine verilmiş yetkileri kullandı. Bu yetki kullanımının sonucunda MHP Haziran oylarını muhafaza etmiş veya oy eklemiş olsaydı bu toplantıyı yapmıyor olacaktır. Ama bir genel başkan sonuç başarısızlıksa o sorumluluğu üstlenmek zorundadır. Bu yarışı hep beraber demokrasi şöleni olarak ortaya koyabilmeyi isterdik. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.