Merkez Bankası Başkanı Ağbal: Faiz indirimini konuşmak için çok erken

Merkez Bankası Başkanı Ağbal: Faiz indirimini konuşmak için çok erken

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, enflasyon hedefine toplumun tüm kesimlerinin inanması ve desteklemesi gerektiğine dikkat çekerek fiyat istikrarına işaret eden hedef olan yüzde 5 enflasyona ulaşana kadar sıkı para politikasının kararlılıkla...

Yılın ilk enflasyon raporunda para politikasına ilişkin mesajlar da veren TCMB Başkanı Naci Ağbal, faiz indirimini konuşmak için çok erken olduğunu söyledi.

Para politikasındaki sıkı ve ihtiyatlı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulayan Ağbal, "İlave sıkılaştırma verilerin işaret ettiği eğilime bağlı olacak" dedi.

Ağbal şöyle konuştu:

"Enflasyona ilişkin mevcut veriler ve riskleri değerlendirdiğimizde enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarına varma hedefi doğrultusunda para politikasını sıkı duruşuna uzun süre devam etmemiz gerektiği görülüyor. Faiz indirimi patikası şeklinde yaklaşıma girmek için erken olduğunu değerlendiriyoruz. Tüm faktörler belli noktaya gelene kadar sıkı para politikası devam edecek. Bizim fiyat istikrarı temelinde hükümetle varılan mutabakat temelinde enflasyon hedefi yüzde 5 dolayısıyla para politikası kurulu olarak karar alırken yüzde 5 hedefi doğrultusunda karalar alıyoruz."

"Sıkı para politikası duruşuna açıklık getirmiş olduk"

İleriye dönük beklentilerin yönetilebilmesi ve rehberlik etmesi bakımından hem yukarı yönlü sıkılaştırma hem de uzun vadeli sıkı para politikası duruşuna açıklık getirdiklerini açıklayan Ağbal şöyle devam etti: 

"Mevcut ve yakın döneme gelişmeleri dikkate alarak manşet enflasyonun yanında fiyatlama davranışları beklentiler. Bu veriler 2021 yılında enflasyonun önce kontrol altına alınması sonra fiyat istikrarı eğilimine evrilmesi için sıkı para politikasına devam edilmesi ve faiz indirimini konuşmak için çok erken diye değerlendiriyoruz. Yüzde 5 hedefi için uzun bir süre enflasyonist beklentilerin kontrol altına alacak şekilde para politikası faiz oranı ile gerçekleşen beklenen faiz oranı arasında dezenflasyonist dengenin korunmasının da hedefe varmak için önemli çıpa olacağını değerlendiriyoruz.

İleriye dönük beklentilerin yönetilmesi rehberlik etmesi bakımından hem yukarı yönlü sıkılaştırma hem de uzun vadeli sıkı para politikası duruşuna ilişkin açıklık kazandırmış olduk. Yukarı yönlü para politikası faizinin ilave sıkılaştırma için değiştirilmesi ise enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde verilerin işaret ettiği eğilime bağlı olarak belirlenecek.

Rejimde esas olan orta vadeli enflasyon eğilimine göre politika duruşunun belirlenmesidir. Para politikası kurulu olarak veriler açık samimi ihtiyatlı ve enflasyonla kararlı mücadele etmek bağlamında paylaşacağız ve kararın ne anlama geldiğini de paylaşacağız. Para politikası duruşunun sıkılığı yüzde 5 hedefine kadar sürecek." (Dünya)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.