O Öğretmen Hakkında Suç Duyurusu

O Öğretmen Hakkında Suç Duyurusu

İlimizde yaşandığı iddia edilen ve şu anda savcılık tarafından gizlilik kararı ve yayın yasağı bulunan olaydan, eğitim camiası olarak derin üzüntü duyduğumuzu belirtiyor, yaşandığı iddia edilen olayı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Karaman Eğitim Bir Sen Şube Yönetiminden yapılan basın açıklaması:

 

İlimizde yaşandığı iddia edilen ve şu anda savcılık tarafından gizlilik kararı ve yayın yasağı bulunan olaydan, eğitim camiası olarak derin üzüntü duyduğumuzu belirtiyor, yaşandığı iddia edilen olayı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Kesin ihraç istemiyle genel disiplin kurulumuza sevk edilen ve olayın faili olarak, şu an tutuklu bulunan şahsın medyada ismi tam olarak yazılmazken, fotoğrafı karartılırken; okul adının (iddia edilen olayın nerede olduğu belli olmadığı halde) ve öğretmen kimliğinin özellikle vurgulanması ve sendikamızın adının da maksatlı bir şekilde belirtilmesini de aynı şiddetle kınıyoruz. Hukuka göre suçun şahsiliği ilkesini maksatlı olarak çiğneyerek, bir şahsın işlediği suç üzerinden onun üye olduğu kurumları, ait olduğu mesleği toptan suçlu ilan etmek hukuka da ahlaka da aykırıdır. Kaldı ki bu şahıs daha önce de başka sendikaların üyesi olmuştur. Türkiye’nin en büyük öğretmen örgütlenmesi olan sendikamızın yer alan haberlerde doğrudan hedef gösterilmesinin de manidar olduğunu ve bunun operasyonel bir harekete dönüştürüldüğünü düşünüyoruz.  Sendikalar birer sivil toplum kuruluşlarıdır ve üye olmak isteyenlere karakter taraması, kişilik testi ya da doktor raporu istemek gibi bir hak ve yetkilerinin olmadığını da tüm kamuoyuna hatırlatmak isteriz. 

Son olarak yaşandığı iddia edilen vahim olaydan derin üzüntü duyduğumuzu, sendikal mücadelemizin temelinin mesleğimizin ve öğrencilerimizin onur ve haysiyetini korumak üzerine temellendirildiğini ve maalesef öğretmenlik mesleğinin itibarına ciddi şekilde zarar veren söz konusu şahıs hakkında ve olayla ilgili yapılan haberlerde sendikamızın adının geçtiği haber kurum ve kuruluşlarıyla ilgili de suç duyurusunda bulunduğumuzu kamuoyuna ilan ederiz. Yaşanan bu gayri ahlaki olayı bir kez daha lanetliyor, olayda adı geçen şahsın, dava sonuçlandığında en ağır ceza ile cezalandırılmasını temenni ediyor ve bunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.