1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenler Fatih Projesi teslim alma ve kabul işlerinde görevlendirilemez
Öğretmenler Fatih Projesi teslim alma ve kabul işlerinde görevlendirilemez

Öğretmenler Fatih Projesi teslim alma ve kabul işlerinde görevlendirilemez

Öğretmenler Fatih Projesi teslim alma ve kabul işlerinde görevlendirilemez

A+A-

Öğretmenler Fatih Projesi teslim alma ve kabul işlerinde görevlendirilebilir mi?

.

.

.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 25.03.2015 tarih ve 3264628 sayılı yazıları ile Eğitimde Fatih Projesi kapsamında kurlumu yapılan ekipmanların Muayene ve teslim alınması geçici kabul işlemlerinin yapılabilmesi için sözleşme gereğince ikisi konusunda uzman en az beş kişiden geçici ve kesin kabul komisyonları kurularak kurulu gerçekleştirilen ekipmanların muayene ve teslim alam işlemlerin yapılmasını istemektedir.

.

.

İşte o yazı;

Bu yazı uyarınca İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Endüstri Meslek Liseleri'nde ve Mesleki Eğitim Merkezleri'nde görev yapan Bilgisayar, Elektrik, Elektrik-Elektronik Öğretmenlerine re'sen Fatih Projesi kapsamında geçici ve kesin kabul komisyonlarında resen görevlendirilmektedirler.

Örnek olarak Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından resen görevlendirmeler yapılmıştır

Fakat bu uygulama aşağıda yer verdiğimi mevzuatlara aykırıdır.

Şöyle ki;

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun "Öğretmenlik" başlıklı 43/1 maddesindeki "Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir." hükümlerine göre; öğretmenlik Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.

12.03.1964 Tarih ve 11654 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 439 sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunda ve eğitimle ilgili diğer kanunlarımızda Öğretmenlerin Fatih Projesi Muayene ve Geçici Kabul Komisyonlarında görev alması karşılığında ödenecek bir ek ders ücreti hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır

439 sayılı kanuna dayanılarak hazırlanan 16.12.2006 Tarih ve 26378 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5. maddesinde Öğretmenlerin Aylık karşılığı ders görevi, "Ek ders görevi"başlıklı 6. maddesinde ise Öğretmenlerin Ek ders görevleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin bu görevleri haricinde herhangi bir görevi bulunmamaktadır.

07.09.2013 Tarihli ve28758 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin hiçbir maddesinde de Fatih Projesi Muayene ve Geçici Kabul Komisyonlarına benzer komisyonlar da görev alabileceğine yönelik bir hüküm bulunmamaktadır.

13.01.2004 tarih ve 25345sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Ve Çalışma Ortamına İlişkin 155 Sayılı Sözleşmesinin 3. maddesi (b) bendindeki; "Bu sözleşmenin amacı bakımından; ""İşçiler" terimi, kamu çalışanları dahil olmak üzere istihdam edilen bütün kişileri kapsar." hükümlerince sözleşme metni memurları da kapsamaktadır.

23.06.1998 tarih ve 23381sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cebri veya Mecburi Çalıştırmaya İlişkin Sözleşmenin 11. maddesi (b) bendindeki; "Sadece 18'den yukarı ve 45'den aşağı yaşlarda bulunan sağlam yetişkin erkekler cebri veya mecburi çalıştırmaya tabi olabilirler. Bu sözleşmenin 10 uncu maddesinde öngörülen iş türleri hariç, aşağıdaki tedbirler ve şartlar dikkate alınmalıdır.

b-Öğretmenler öğrenciler ve genel olarak idari personelin muaf tutulması;" hükümleri ile öğretmenlerin cebri ve mecburi çalışmadan muaf tutulacağı kayıt altına alınmıştır.

Ayrıca cebri ve mecburi çalışma Anayasa'mızın 18.maddesinde yer alan "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." hükümlerine de aykırılık teşkil etmektedir.

21.12.1960 tarih ve 10686sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Zorla Çalıştırmanın Kaldırılması Sözleşmenin 1. maddesi 1. fıkrasındaki; "Milletlerarası Çalışma Teşkilatının bu Sözleşmeyi onayan her üyesi, cebri veya mecburi çalıştırmayı menetmeyi ve Hiçbir şekilde cebri veya mecburi çalıştırmaya başvurmamayı taahhüt eder." hükümleri ve 2. maddesindeki; "Milletlerarası Çalışma Teşkilatının bu Sözleşmeyi onayan her üyesi, bu Sözleşmenin 1 inci maddesinde tasrih edilen şekildeki cebri veya mecburi çalıştırmanın derhal ve tamamen ilgasını temin etmek üzere müessir tedbirler ittihazını taahhüt eder." hükümleri gereğince Fatih Projesi Muayene ve Geçici Kabul Komisyonlarına benzer komisyonlar da öğretmenlere resen görev verilemez.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.