1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB PERSONEL

  4. Öğretmenlere; Sözleşme Formundan Önce, Üyelik Formu Dayatması!
Öğretmenlere; Sözleşme Formundan Önce, Üyelik Formu Dayatması!

Öğretmenlere; Sözleşme Formundan Önce, Üyelik Formu Dayatması!

18 Mart 2020 tarihinde ataması yapılmasına rağmen Koronavirüs nedeniyle okulların yüz yüze eğitime ara vermesi nedeniyle 20 bin öğretmen bugün görevlerine başladı.

A+A-

18 Mart 2020 tarihinde ataması yapılmasına rağmen Koronavirüs nedeniyle okulların yüz yüze eğitime ara vermesi nedeniyle 20 bin öğretmen bugün görevlerine başladı.

Göreve başlatan öğretmenler, karşılarında ilk olarak sendika yetkililerini buldular. Sendikaların il-ilçe teşkilatları büyük bir üye yapma çabası içerisine girince, bazen farklı durumlar da ortaya çıkmıyor değil. 

Bu yaşananlardan biri de iddialara göre Gaziantep Şehitkamil ilçesinde yaşandı. İşte iddialar ilişkin açıklamalar:

GÖREVE YENİ BAŞLAYAN ÖĞRETMENLERİ BASKIYLA ÜYE YAPMAYA ÇALIŞAN EĞİTİM BİR-SEN’Lİ OKUL MÜDÜRÜNE SUÇÜSTÜ!

Bugün Şube Yönetim Kurulu üyelerimizle Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaretimiz esnasında, Şehitkamil, GAP Görme Engelliler İlk./Ort.’dan bizleri arayan eğitim çalışanı arkadaşlarımız, göreve yeni başlayan öğretmenlerin okul müdürü tarafından baskıyla Eğitim Bir-Sen’e üye yapılmaya çalışıldığını söylediler.

Okul Müdürü okulda göreve yeni başlamakta olan ve sözleşme evraklarını dahi doldurmayan öğretmenlere Eğitim Bir-Sen üye formu veriyor ve formu doldurtturup üye yapmaya çalışıyor. Aynı okulda görevli olan sendikamızın üyesi okul müdür yardımcısı arkadaşımız ise öğretmenlerin doldurduğu evraklara baktığında Eğitim Bir-Sen üye formu olduğunu görüyor.

Okul Müdür Yardımcısı üyemiz okul müdürüne; yapılanın mobbing olduğunu, hukuksuz ve etik olmadığını söylüyor. Göreve yeni başlayan öğretmenlere daha sözleşme evrakları bile imzalanmadan sendika üye formu verip üye yapmaya çalışmak baskıdır, öğretmenlere bu yapılan doğru değildir diyerek itirazlarını ortaya koyuyor. Okul müdürü ise seminer çalışmaları on-line olarak yapılacak, bu öğretmenleri yarın ben nereden bulup üye yapacağım diyor. Bunun üzerine okul müdürü okuldaki diğer bir Eğitim Bir-Sen üyesine (İş Yeri Temsilcisi de olabilir) göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasını söylüyor. Eğitim Bir-Sen üyesi bir kişinin göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmaya çalışması üzerine de yapılan mobbing ve etik dışı davranış karşısında Şube Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizleri aramışlardır.

Konuyla ilgili GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu’na Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte ziyaret yaptık. Ziyarette, o an orada bulunan üyelerimizle kısa bir görüşme yapıp, sohbet edip çay içtik. Bu esnada yeni atanan ve göreve başlamak için okulda bulunan öğretmenlerle karşılaştık. Kendimizi tanıtıp; “Atamalarınız hayırlı uğurlu olsun. Gaziantep’e hoş geldiniz. Gaziantep’e uzak yerlerden geldiniz. Yorgunluğunuz var. Barınmada dahil öncelikle karşılamayı düşündüğünüz ihtiyaçlarınız var. Göreve yeni başlayan öğretmenler olarak sizlerin oldu bittiye getirerek üye yapılmaya çalışılması doğru değildir. Sizlerin daha geniş zaman diliminde, inceleyip araştırarak sendikal tercihlerinizi ortaya koymanız daha doğru olur. Hiç kimse size baskı yapamaz. İster sendikalara üye olun, ister olmayın her zaman sizlerin yanındayız.” dedik.

Sonra okul müdürünün odasında ziyaret ettik. Okul müdürün odasında yaptığımız ziyarette Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve Şehitkamil İlçe Temsilcisinin bizden önce okula davet edildiğini ve orada olduğunu gördük.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin okul müdürü tarafından göreve başlama evraklarıyla beraber Eğitim Bir-Sen’in üyelik formu verilerek üye yapılmak istenmesinin etik ve hukuki olmadığını söyledik. Bir okul müdürünün göreve başlama evraklarıyla aynı anda göreve yeni başlayan öğretmenlere üyelik formu vererek doldurtmak istemesinin baskı ve mobbing olduğunu söyledik.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin uzun yoldan geldiklerini, aç ve susuz olabileceklerini, barınma gibi en temel ihtiyaçları vardır. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin dünya görüşlerinin ne olduğu, sendikalarla ilgili neler düşündüğü bilinmeden üyelik formu doldurtturulmak istenmesinin son derece yanlış olduğu, bunu hangi sendika yaparsa yapsın yanlış olacağını söyledik.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin sendika tercihlerini demokratik bir ortamda özgürce seçmeleri gerektiğini anlattık.

GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu müdürü ise kendisinin Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi Engelliler Komisyonu Başkanı olduğunu ve göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasının doğru olduğunu söyledi.
Eğitim Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu üyeleri ise yapılanı savundular ve göreve yeni başlayan öğretmenlerin göreve başlama evraklarıyla birlikte okul müdürü tarafından üye yapılmasının doğru olduğunu savundular. Bu okul müdürünün normal bir okulu değil sendika görevlisi bir okul müdürü olduğundan dolayı göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasını doğru olduğunu savundular. “Göreve başladıktan sonra ha bir dakika sonra, ha bir sene sonra hiç farketmez, üye yapılabilir” diyerek yapılan yanlışı savunarak meşru göstermeye çalıştılar.

Eğitim Bir-Sen Şehitkamil İlçe Temsilcisi ise göreve yeni başlayan öğretmenlerin göreve başladıkları anda üye yapılmasının doğru olamayacağını söyleyerek daha uzlaşmacı tavır içindeydi.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı olarak göreve yeni başlayan öğretmenleri göreve başlama evraklarıyla birlikte üye formu vererek bir okul müdürünün Eğitim Bir-Sen’e üye yapmasının yanlış olduğunu, yöneticilik dışında sendika göreviniz ne olursa olsun, isterse bir sendikanın genel başkanı, ya da hangi sendikanın genel başkanı olunursa olunsun yapılanın yanlış olduğunu söyledik.

Yapılanların yanlış olduğunu söyleyerek okuldaki görüşmelerimizi ve ziyaretimizi tamamlayarak okuldan ayrıldık.
Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak göreve yeni başlayan öğretmenleri göreve başlama evraklarıyla birlikte üye yapmaya çalışan, baskı uygulayan, etik ve hukuk dışı davranışlarda bulunan kim varsa bilsinler ki karşılarındayız. Yapılanların takipçisiyiz.

GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu müdürünün 76. maddeyle atandığını da buradan belirtelim. Liyakat ve ehliyet olmadan atanan müdürlerin devleti temsil edemediği, devlete sadakat değil de atamasını yaptıran yerlere sadakat duyduğu da apaçık ortadadır. Bu okul müdürleri bir sendikaya üye yapmaya zorunlu hissetmektedirler kendilerini. Bu okul müdürleri için “üye yaptığı kadar okul müdürü” “üye formu kadar okul müdürü” tabiri de sanırım yanlış olmaz.

Bu ve benzeri baskı ve dayatmalar karşısında göreve yeni başlayan öğretmen arkadaşlarımızın yanındayız. Sendika olarak Gaziantep ve tüm Türkiye’de Şubelerimize ulaşılması durumunda gereğini yapacağımızın bilinmesini istiyoruz.
Bu vesileyle Gaziantep İlimize 18 Mart 2020 tarihinde atanan ve bugün ve önümüzdeki günlerde göreve başlayan öğretmen arkadaşlarımıza atamalarının hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve Gazi Şehrimize “Hoş geldiniz” diyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla…

Bekir AVAN
Türk Eğitim-Sen
Gaziantep Şube Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.