1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB PERSONEL

  4. Öğretmenlik Meslek Kanunu, Uzaktan Eğitim ve Öğretmenlerin Aşı Olma Süreci Açıklaması
Öğretmenlik Meslek Kanunu, Uzaktan Eğitim ve Öğretmenlerin Aşı Olma Süreci Açıklaması

Öğretmenlik Meslek Kanunu, Uzaktan Eğitim ve Öğretmenlerin Aşı Olma Süreci Açıklaması

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 15.12.2020 tarihinde Bengütürk TV'de yayınlanan Söz Hakkı programına katılarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sıkıntılar, öğretmenlerin aşı olma süreci hakkında kamuoyuna çözüm...

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 15.12.2020 tarihinde Bengütürk TV'de yayınlanan Söz Hakkı programına katılarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sıkıntılar, öğretmenlerin aşı olma süreci hakkında kamuoyuna çözüm niteliğinde açıklamalarda bulundu.

Sözlerine ABD'nin Savunma Sanayi Başkanlığımıza yaptırım kararını kınayarak başlayan Genel Başkan Geylan; "İHA ve SİHA’larımız sadece teröristlerin değil, terörün hamisi olan emperyalizmin de huzurunu kaçırmış. Savunma sanayimiz millileştikçe örtülü ve açık düşmanlarımızın uykularını kaçırmaya devam edeceğiz." dedi.

Öğretmenlerimizin korunması 18 milyon öğrencimizin korunması anlamına gelir.

Öğretmenlerin öncelikli olarak aşı olunan gurupta yer almasının önemine dikkat çeken Genel Başkan Geylan, Hükümete çağrıda bulunarak; "1 milyonu aşkın eğitim çalışanın da aşılamada öncelik kapsamına alınmasını istedik." dedi. Geylan; "Ülkemizde en kısa zamanda aşılanma çalışmaları başlanacak. Sendika olarak Hükümete çağrıda bulunarak; 1 milyonu aşkın eğitim çalışanının da aşılamada öncelik kapsamına alınmasını istedik.  Çünkü öğrenci ve öğretmen sayısı ile yaklaşık 20 milyonu aşkın eğitim ordusu olan bir ülkede öğretmenlerin aşılanmasının toplumun genelinin sağlığına etki edeceğini düşünüyorum. Bu minvalde öğretmenlerimizin korunmasının 18 milyon öğrencimizin korunması anlamına geleceği ifade ediyorum. Milli Eğitim Bakanı sayın Ziya Selçuk'ta Bakanlar Kurulu'nda öğretmenlerin de öncelikli aşılanan grupta yer alması gerektiğini beyan edeceğini söyledi.  Bilim Kurulu, aşılama takviminde öğretmenlerin ikinci gurupta yer alacağını ifade etti. Eğer ki 4 Ocak tarihinde yüz yüze eğitime başlanacak ise eğitim çalışanlarının öncelikli olarak aşılanacak gruplar arasında değerlendirilmesi gerekir. " dedi.

Öğretmenler okulda duvarlara mı ders anlatacak?

Öğretmenlerin haftada 1 gün okula gitmesi kararını sert bir dille eleştiren Genel Başkan Geylan, 1milyon öğretmenin hareketliliğinin bir anlamı olmadığını kaydetti. Geylan; "Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin haftada bir gün okula gitmeleri istenmiştir. Hatırlanacağı gibi Sayın Cumhurbaşkanı kabine toplantısının ardından salgın  riskinin çok büyük olduğunu, hatta ev buluşmalarının kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini söyledi ve bir takım yasaklar getirildi. Ancak  salgının kontrol edilmesi için ev toplantılarında dahi, bir araya gelinmemesi gerektiği söylenirken diğer taraftan 1 milyon öğretmenimizin sokağa çıkmasının bir anlamı yoktur.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerimizin hafta  1 gün okula gitme kararının hızlı bir şekilde gözden geçirmesini talep ediyorum. Bakınız eğitim dahi uzaktan yapılıyor iken, öğretmenlerimizin haftalık zümre toplantılarını da çok rahatlık ile uzaktan yapılabileceğine inanıyorum. Aslında şunu da görmek gerekiyor; Bakanlığın bu tavrının altında yatan ancak açıklayamamış olduğu gerekçelerinin başında; toplumda bazı mahfillerin; 'öğretmenler okula gitmiyor, öğretmenler çalışmıyor, okula gitmeden maaş alıyor" açıklamaları yatmaktadır. Bakanlık öğretmenlerin haftada 1 okula gitme kararını mesnetsiz açıklamaların önünü kesmek amaçlı yapıyor. Kendini bilmez mahfillere bir ikazda bulunuyorum: Siz süreci anlamadınız galiba? Okullar zorunlu olarak tatil edildi. Okullarımızda öğrenci olmadığı için öğretmenlerimiz okula gitmiyor! Öğretmenler okulda duvarlara mı ders anlatacak? Artık velilerin de  bu söylemlere kulak asmayarak, 'Biz çocuklarımızı okula göndermediğimiz için öğretmenler okula gelmiyor. Öğretmenlerimize hak etmediği ithamlarda bulunmayın' demelidir ki, bu sayede  toplumdaki bu tür iddia sahipleri bu cüreti gösteremesin" diye konuştu. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın LGS'de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutması doğru bir adımdır. 

LGS ve YKS'nin mümkün olduğunca geç bir tarihe ertelenmesi gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan Geylan, LGS ve YKS'de konuların seyreltilmiş olması gerektiğini söyledi. Genel Başkan Geylan; "MEB, LGS’de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından  kamuoyundan tepkiler yükseldi. Bilindiği gibi geride bırakılan salgın sürecinin ilk dönemine   LGS ve YKS'de öğrenciler, sadece 1. Dönemde yüz yüze eğitim yapılan müfredattan sorumlu oldular. Çünkü pandeminin ilk döneminde, uzaktan eğitim tam anlamıyla oturmuş değildi. Ancak bu sene yüz yüze eğitim hiç olmadı. Her ne kadar bir süreliğine seyreltilmiş eğitime geçilmiş olsa da bu sadece  nisbi bir  yüz yüze eğitim kabul edilebilinir. Artık öğrencilerimiz neredeyse dönemin başından bu tarafa uzaktan ile eğitim sürece devam ediyorlar. Bundan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı'nın LGS'de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutması doğru bir adımdır.  Ama burada iki önemli hususa dikkat çekmek istiyorum: Birinci olarak, LGS ve YKS'nin mümkün olduğunca geç bir tarihe ertelenmesidir. Çünkü yılbaşından sonra aşının hayatımızda yer alması ile birlikte en azından 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanma imkanı doğabilir. İkinci önemli husus ise LGS ve YKS'de konuların seyreltilmesi olmalıdır. Çünkü uzaktan eğitime ne kadar ciddiyetle yaklaşılsa dahi yüz yüze eğitimdeki verimi almamız mümkün değildir. Bu taleplerimiz sürecin en kolay atlatılması için çözüm önerisi olarak hayata geçirilebilir.

Öğretmenlerimizin gözü arkada kalmasın Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu hayata geçirilene kadar  gündemde tutmaya devam edeceğiz.

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulunan Genel Başkan Geylan, verilen sözlerin biran önce hayata geçirilmesini istedi. Geylan, "2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde, kamuoyuna Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılacağı taahhüdü verildi. Türk Eğitim-Sen olarak Öğretmen Meslek Kanunu ile ilgili görüşlerimizi bakanlığımıza sunduk. Kanunun, 2019 yılı sonu itibarıyla çıkarılacağı ifade edilmişti. Ancak şu ana kadar çıkarılmadı. Yakın zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında da bir imza kampanyası yaptık. Öğretmenlerimizin gözü arkada kalmasın. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu hayata geçirilene kadar  gündemde tutmaya devam edeceğiz.

Peki Meslek Kanunu'nda  neler olmalı? Kariyer basamakları, teşvik uygulaması, ek gösterge düzenlenmesi mutlaka yer almalıdır. Ayrıca öğretmenlere yönelik şiddet olayları için önleyici birtakım tedbirler olmalıdır. Artık kamu yönetiminin öğretmene sahip çıkması lazım. Öğretmenlerimize karşı şiddet uygulayanların, yaptıkları yanına kar kalmamalıdır.  Bir diğer önemli husus; okul müdürlerinin kadroya alınması meselesidir. Okul müdürlerine de şube müdürlerinde olduğu gibi daimi kadro haline verilmesi gerekir. Tüm bunların hayata geçirilmesi daha önce ifade edildiğine göre 7,2 milyar TL'ye tekabül eden bir ek bütçeye ihtiyaç duyuluyordu. Sanırım gecikmenin asıl nedeni bu olsa gerektir. Ancak her zaman söylüyoruz; eğitimde tasarruf olmaz. Huzurlu öğretmen demek verimli eğitim hizmeti ve dolayısıyla eğitimde daha başarılı olmak demektir. Bundan dolayı hükümet verilen sözü yerine getirmeli ve meslek kanununu bir an önce hayata geçirmelidir." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.