1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OHAL VE KHK'LAR

  4. OHAL Komisyonu, 2018 yılı faaliyet raporunu yayımladı
OHAL Komisyonu, 2018 yılı faaliyet raporunu yayımladı

OHAL Komisyonu, 2018 yılı faaliyet raporunu yayımladı

OHAL Komisyonu 2018 yılına ait faaliyet raporunu yayımladı.

A+A-

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, OHAL kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, emekli personelin rütbelerinin alınması ile kurum ve kuruluşların kapatılması işlemlerine ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamak üzere, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuş olup, 22 Mayıs 2017 tarihinde göreve başlamıştır.

7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun ile 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kanun haline getirilmiştir. Komisyonun görev süresi 7075 sayılı Kanun'un 3'üncü maddesi gereğince, Cumhurbaşkanı kararı ile 23 Ocak 2019 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle uzatılmıştır.

Komisyon bünyesinde 80'i raportör (hakim, uzman, müfettiş) olmak üzere, toplam 250 personel görevlendirilmiştir. Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20'den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir.

OHAL kapsamında yayımlanan KHK'lar ile 125.678'i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125.600'dür. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (3.750 kabul, 46.750 ret olmak üzere toplam 50.500) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 75.100'dür.

Buna göre, Komisyon bir yıl içerisinde toplam başvuruların %40'ı hakkında karar vermiş bulunmaktadır. Ayrıca Komisyon görev kapsamına girmeyen 2.400 başvuru hakkında da ön inceleme kararı vermiştir.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hakimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilmektedir.

Başvurucular, Komisyon web sitesindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu ("Kabul" veya "Ret") hakkında bilgi edinebilmektedir.

Komisyon, göreve başladığı günden bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'ndan birçok üst düzey heyetin yanı sıra, ilgili kurum ve medya temsilcilerine Komisyon faaliyetleri yerinde gösterilerek, çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.

Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada 1.200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir. Bu kapsamda incelemesi devam eden tüm başvuru dosyalarının 1,5 yıl içinde karara bağlanması hedeflenmektedir.

2018 yılına ait faaliyet raporu için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.