1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EĞİTİM HABER

  4. Okul çantası 300 lirayla hazır
Okul çantası 300 lirayla hazır

Okul çantası 300 lirayla hazır

Okulların açılmasına sayılı günler kala öğrenci ve velileri alışveriş telaşı sardı. Bu yıl geçen seneye oranla %15 ila 30 arasında zamlanan kırtasiye ürünlerinde maliyetler 300 liradan başlayarak, 800'e kadar çıkabiliyor.

A+A-

2019 - 2020 eğitim - öğretim döneminde 25 milyon öğrenci ders başı yapacak. Son birkaç haftadır aileleri alışveriş telaşı sardı; kimi alışverişini çoktan yaptı kimi son dakikaya bıraktı. Kırtasiye malzemelerinde enflasyonun da etkisiyle geçen yıla göre yüzde 15-30 arasında bir artış yaşandığını kaydeden sektör temsilcileri, maliyetlerin 300 liradan başlayıp 800 liraya kadar çıktığını belirtiyor. Devlet okulları için yapılan alışveriş fiyatının daha makul bir rakama denk geldiğini anlatan yetkililer, özel okullarda maliyetin daha yüksek olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar ise sağlıklısız ve güvencesiz ürün konusunda ebeveynleri uyarıyor.

KİMLİĞİ BULUNAN ÜRÜN TERCİH EDİLMELİ

Ticaret Bakanlığı ve Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, merdiven altı, üreticisi ya da ithalatçısı belirsiz ürünlerin alınmaması gerektiğini belirterek, "Çocukların hayatı riske edilmemeli. Kırtasiyelerden kimliği olan ürünler alınmalı" dedi. Helvacıoğlu, ayrıca bu yıl okula başlama maliyetinin 300 lira olacağını belirterek, "Herhangi bir zam beklentisi ve baskısı yok" ifadelerini kullandı.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 30 ZAMLI

Geçen yılla karşılaştırıldığında kırtasiye malzemelerinde yüzde 30'luk bir zamdan bahsedildiğini anlatan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, özel okullarda bu maliyetin biraz daha arttığını ifade etti. Özel okullarda getirilen birtakım zorluklar olduğuna işaret eden Şahin, "Pantolondan tutun ayakkabıya kadar oradaki masraflar daha fazla" dedi. Şahin, alanda kitap konusunda da sıkıntı yaşandığını vurgulayarak şöyle devam etti: "Okunacak kitaplar belirleniyor, yalnız bu kitapların hangi komisyon tarafından ve hangi ihtiyaca göre belirlendiği belli değil. Bununla ilgili herhangi bir açıklama ve tatmin edici açıklama yok. Durum böyle olunca öğretmenler kendi inisiyatiflerini kullanarak, bu kitapların yetersiz olduğunu düşünüp, yeni kitaplar istiyor. Böylece önceden alınan kitap lüzumsuz hale geliyor. Burada öğretmenin takdir edecek şahsi çabası da olabilir, herhangi bir yayın evi ile anlaşıp, o kitapları aldırmak gibi eşantiyon alma gibi bir kaygısı da olabilir. Bu kafamızda hep bir soru işareti olarak kalıyor. Bununla ilgili bir komisyon kurulup, bu sorun çözülmeli."

BAKANLIK YAKIN TAKİPTE

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Ürün Güvenliği ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan da, kırtasiye ürünlerindeki güvencesiz ürün sayısının ciddi olarak azalmasında kararlı bir şekilde konunun takipçisi olmalarının, ara vermeksizin denetimleri sürdürmelerinin ve sektör temsilcileri ile geliştirdikleri olumlu diyalogların rolünün büyük olduğunu anlattı.

Arzu Kurum

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.