Okullarda üzüm bu yıl dağıtılacak mı?

Okullarda üzüm bu yıl dağıtılacak mı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz yıl Manisa'da açıkladığı "Okul Üzümü" programı bu yıl uygulanmayacak. Kararı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, geçtiğimiz yıl yaşanan ürün kaybından dolayı bu yıl okullarda kuru üzüm dağıtılmayacağını açıkladı. Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire ise AK Partili vekilin aksine, üreticin elinde hala üzüm bulunduğunu söyledi.

Don ve dolu felaketlerinden dolayı üzümde rekoltenin yani tarımda bir yılda elde edilen ürünlerin bütününün düşmesiyle birlikte okul üzüm projesi de bir süreliğine rafa kalktı. 2015- 2016 eğitim öğretim döneminin başlamasına rağmen okullarda kuru üzüm dağıtılmadı.

REKOLTE AZ ÜRÜN PAHALI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, okul üzümü projesiyle ilgili soruları yanıtladı. Üzümün iç ve dış piyasada iyi fiyata satıldığını belirten Özdağ, "Bu sene okullar açıldığından okul üzümü dağıtılmadı. Çünkü üzüm çok pahalıydı, rekolte düşüktü. 2014 yılında rekolte çok olduğu için elde kalan üzümleri fiyat çok düşmesin, çiftçimiz zarar etmesin diye okullarımızda dağıtmıştık. Tekrar böyle bir sıkıntı meydana gelirse devlet yeniden gündeme getirir. Ama şu anda 6- 6.5 liraya üzüm satıldı. Vatandaş zaten üzümünü sattı. Üzüm yok piyasada, fiyatlar çok yüksek. Geçen sene bunu tedbir amaçlı olarak yapmıştık. Normalde 220 bin ton olması gerekirken, 320 bin ton civarında çıkmıştı. Bu sene de don felaketi oldu. Bir yandan TARSİM devreye girdi. Bir diğer yandan biz, 40 milyon lira, çiftçilerimize yardım yaptık. Bu sene üzüm çok değildi, azdı. Az üzüm de piyasada iyi fiyata satıldı. Bu sene şimdilik yok" diye konuştu.

ODA BAŞKANI AKSİ GÖRÜŞTE

Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire de devletin 60 bin ton üzüm almak için söz verdiğini ve Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkarıldığını hatırlattı. Ellerinde üzüm olduğunu belirten Kaçire, "Elde kalan üzümler ne olacak? Yılbaşından sonra bu üzümler alınır diye bekliyorduk. 60 bin ton alınacaktı. Bizim istediğimiz projenin devam etmesidir" dedi. (internethaber.com)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.