Özel okullardaki yöneticilik süreleri ne olacak?

Özel okullardaki yöneticilik süreleri ne olacak?

MEB, yöneticilik başvurularında özel okullarda geçirilen süreler sınava girmek için gerekli süreye dahil edilecek mi?

06/10/2015 tarihli ve 29494 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelikle eğitim kurumu müdür yardımcılığına yapılacak görevlendirmeler için yazılı sınav yapılması hüküm altına alınmıştı. Söz konusu yazılı sınav 20/03/2016 tarihinde 32 il merkezinde yapılacaktır.

Bu sınava kimlerin girebileceği ile ilgili sorulara"MEB'de, müdür yardımcısı görevlendirmeleri nasıl olacak?" haberimizde cevap vermiştik.

Yeni soru ise şudur özel okullarda öğretmen/yönetici olarak geçirilen süreler sınava girmek için gerekli süreye dahil edilecek midir?

23.07.1965 tarih ve 12056 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun"Tesis Edilen Sınıflar" başlıklı 36. maddesi "Ortak Hükümler" bölümü (C) fıkrası 5. maddesinde; "5 - Özel okullarda öğretmenlik veya yöneticilik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı emrinde memuriyet kabul edenlerin özel okullarda geçen hizmet sürelerinin 2/3 ünün her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hüküm geçmiş yıllardaki sınav kılavuzlarına girmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2011 Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı/Müdürlük seçme sınavı başvuru kılavuzun "3. Başvuru Şartları" bölümünde; "Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı ve Müdürlük Seçme Sınavı'na Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik'in 7 ve 8'inci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilirler.

Bu sürenin hesaplanmasında; askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında asker öğretmen olarak yerine getirenlerin, eğitim kurumlarında geçirilen hizmet sürelerinin tamamı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenlikte geçen sürelerin tamamı ve özel okullarda öğretmen/yönetici olarak geçirilen sürelerin 2/3 değerlendirilir. Sınava girmek için gerekli sürenin hesabında; sınava başvuru tarihinin son günü esas alınacaktır." açıklaması bulunmaktaydı.

Muhtemelen yeni yapılacak olan sınav için hazırlanacak kılavuzda da aynı ibare yer alacaktır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.