PİSA Balonu Patladı

PİSA Balonu Patladı

En son kaleme aldığım yazının başlığı “PİSA Hiç Bir şey Değildir” idi. Yazımda PİSA denilen eğitim manipülesine ülkemizde haddinden fazla değer verildiğini belirterek eğitimin bizatihi bir süreç olduğunu esas olanın ise milli ruhla mücehhez nesiller yetiştirmek olduğunu vurgulamıştım.

Üzülerek ifade edeyim ki bazı meslektaşlarım tarafından yeterince anlaşılmamışım. 

Bu meyanda ne demek istediğimi anlatan iki güzel örneği takdim etmekle yetiniyor ve bir kere daha tebellür ettiriyorum: PİSA hiçbir şey değildir. Aslolan milli ruhtur.

***

 

Pendik İTO İmam Hatip Fen Lisesi'nde herkesi şaşırtan bir uygulama var.

 

Okul kantininde görevli bulunmuyor. Okul idaresi öğrencilerin ihtiyacı olan yiyecek ve içeçek maddelerini rafa diziyorlar ve öğrenciler dilediği ürünü alıyor. Öğrenci ürünü aldıktan sonra, ücretini kantindeki kutuya atıyor.

Okul Müdürü Cafer Koçyiğit, "Okulumuz (PENDİK İTO ŞEHİT AHMET ASLANHAN A.İ.H.L ) kantinin bir satıcısı veya kasiyeri yoktur. Kâr amacı da gütmeyen okulumuz Büfe'sinde öğrenci ihtiyacını alır ve parasını orada bulunan kutuya bırakır. Yarın Ülkemizi emanet edecegimiz gençlerimize bizim güvenimiz tamdır ve onlardan birbisküviyi yada bir meyve suyunu kıskanacak değiliz."diye konuştu.

http://m.duyurugazetesi.com.tr/pendik-imam-hatip-fen-lisesinde-sasirtan-uygulama-8260h.htm

***

Bir Öğretmenin Anısından 


"Eğitimde İyi Örnek" bu olsa gerek:
Okulumuz (Mustafa Büyükkaplan Hafız İmam Hatip Ortaokulu) 5. Sınıflarda yapmış olduğum Fen Bilimleri 2. Yazılı sorunlarını değerlendiriyorum, fiziksel olarak küçücük bir kızımız,
_ "... Ben o soruyu boş bıraktım hocam, dedi. 
_ Neden, dedim, 
_... 
Yüzü kızarmıştı, bir şey diyemedi. Israrcı olmadım, ders bitti ve özel görüştük.

Duyduklarımı hâlâ unutamıyorum ve her defasında tüylerim diken diken oluyor. 
_ Hocam, kimseye söylemezseniz size o soruyu niye boş bıraktığımı söyleyebilirim. Yine kızarmıştı (ağarması gereken) yüzü. Biraz zorlandı ve şunları söyleyiverdi:
_ Ben o soruda biraz takılmıştım, düşünürken başımı sırama yan koydum. O anda da yanımdaki arkadaşım aynı soruyu çözüyormuş, ben de gördüm. Aslında ben de aynı şıkkı düşünüyordum, ama gördüğüm için haram olur diye işaretleyemedim. İşte onun için boş bıraktım. Kimseye söylemeyin, olur mu? 
_ Allâhu Ekber... 
İnanın bunları söylerken de, (hani yazılıda başkasının kâğıdına baktığını düşüneceğimden) yüzü kıpkırmızı idi. Nutkum tutuldu, düğümler ardı ardına dizildi... 
Elbette sözüme sadık kalacağım, ismini vermeyeceğim, ama bunu bırak arkadaşlarını tüm dünyanın duymasını istiyorum... 
Rabbim, sadece ve sadece Sana havale ediyorum. Bu yavrucuğunu Cennetinle müşerreflendir...(âmin)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.