Resmi gazete'de yayımlandı. Cep telefonları zamlanıyor...

Resmi gazete'de yayımlandı. Cep telefonları zamlanıyor...

Resmi Gazete'de yayımlanarak İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile cep telefonlarına uygulanan gümrük vergisi yükseltildi. Yayılanan tebliğ kararına göre cep telefonlarında gümrük kıymeti, 200 dolardan 35

Resmi Gazete'de yayımlanarak  İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile cep telefonlarına uygulanan gümrük vergisi yükseltildi. Yayılanan tebliğ kararına göre cep telefonlarında gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi.

Tebliğ 28 Mart’ta uygulanmaya başlayacak. Cep telefonlarına 28 Mart'ta 2 bin zam geliyor Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, düzenleme sonrası telefonlara 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zam geliyor. Giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatı bile 10 bin TL’den düşük olmayacak. Zam, ithal cep telefonlarına gelecek Yeni düzenleme ile ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zamlanacak.

Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol ücreti gibi diğer vergiler de eklenince telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacak. Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol ücreti kesiliyor. Ardından tüm bu rakamlar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Oluşan rakamın üzerinden de yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.