Seçmeli dersler Cuma hutbesine girdi

Seçmeli dersler Cuma hutbesine girdi

Camilerde okutulan hutbede, "Kur’an-ı Kerim" ve "Peygamber Efendimizin Hayatı" derslerinin çocuklara seçtirilmesi için çağrı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı "seçmeli ders" uygulamasında Diyanet İşleri Başkanlığı da devreye girdi.

5 Şubat Cuma günü camilerde okutulan hutbede, "Kur’an-ı Kerim" ve "Peygamber Efendimizin Hayatı" derslerinin çocuklara seçtirilmesi için çağrı yapıldı ve "Bunun, anne babalar olarak üzerimize düşen dini bir vazife olduğunu unutmayalım” uyarısında bulunuldu.

Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, yaptığı basın açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nı eleştirerek "Allah için nerede yazıyor bu vazife, ayetlerde mi, hadislerde mi? Daha önce de Cuma vaazlarında hocaların “Çocuklarınızı İmam Hatip’e göndermezseniz…” diye başlayıp devam eden cümlelerine çok rastlamıştık da Diyanet İşleri Başkanlığının bizzat el atmasını pek görmemiştik." dedi.

Maksut Balmuk'un yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

"Bakanlıkça yapılan açıklamalarda hiçbir öğrencinin İmam Hatip Liselerine ya da başka okullara yönlendirilmediğini, zorlama olmadığını belirtiyorlar.

Allah için doğru, yalan desek yok yere günaha girer, haşa bir de iftiracı oluruz. Doğru olmasına doğru da mahallede İmam Hatip dışında okul bırakmazsanız, İmam Hatip’e göndermeyen… diye korkutursanız, İmam Hatip okullarını cennet kapısı olarak gösterip, sınıf mevcudu, eğitim şekli hatta ve hatta bazı dernekler vasıtasıyla ücretsiz öğle yemeğiyle de desteklerseniz vatandaş çocuğunu nasıl göndermesin. Evet mahallelerde başka alternatif okul bırakmayınca mecbur kalıyor göndermeye. İşte takiye burada, söylenen sözlerdeki hikaye de burada.

Hadi okul seçimini geçelim de yıllardır bir de ders seçimlerinde baskı yapılıyor.

Baskı deyince yine kızacaklar zorla kimseye ders seçtirilmiyor diye. Ama bir okulda Temel Dini Bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve Hz Muhammedin Hayatı dersleri seçilmezse, açılmazsa hesap soruluyor. Kimse A,B,C derslerini sorgulamıyor.

Devlet okullarına dadanan bazı dernek ve vakıflar el atmış durumda seçmeli dersler konusuna.

Slogan net” Seçmesi Bir Dakika Faydası İki Dünya”

Yani bir dakikada bu seçmeli dersleri seçerseniz cennetin kapısını araladığınız gibi dünyada da menfaat elde edersiniz.

Yıllar önce de cennetten tapu satılıyordu bu memlekette menfaat karşılığı…

Bu da yetmedi, dernek ve vakıfları bir kenara bırakalım, devletin Anayasal kuruluşu olan Diyanet İşleri de el atmış bu meseleye ve bu Cuma günkü(05.02.2016) hutbeye almışlar seçmeli dersleri.

Aynen aktaralım hutbeden.

“Kardeşlerim! Hutbemizi bütün mümin kardeşlerimiz için önemli olduğuna inandığım bir hususu dile getirerek bitirmek istiyorum. Geleceğimizin teminatı yavrularımızın yetişmesi için, göz aydınlığı çocuklarımızı, okullarımızda tercihe bağlı olarak okutulan Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin Hayatı derslerini seçmeye teşvik edelim. Bunun, anne babalar olarak üzerimize düşen dini bir vazife olduğunu unutmayalım.”

Son cümle çok önemli” Bunun, anne babalar olarak üzerimize düşen dini bir vazife olduğunu unutmayalım.”

Allah için nerede yazıyor bu vazife, ayetlerde mi, hadislerde mi? Daha önce de Cuma vaazlarında hocaların “Çocuklarınızı İmam Hatip’e göndermezseniz…” diye başlayıp devam eden cümlelerine çok rastlamıştık da Diyanet İşleri Başkanlığının bizzat el atmasını pek görmemiştik.

MEVZUAT ÇOCUKLARIN KİŞİSEL YETENEKLERİNE GÖRE SEÇİM YAPILACAĞINI SÖYLÜYOR

Ey Müslüman kardeşim, yani 4+4+4 kanununu yapan zat-ı muhteremler, dönemin bakanları, yöneticileri ne diyordunuz?

Bizzat bakan Ömer Dinçer’in cümlelerini söyleyelim: “-Seçmeli derslerde tercih öğrenciye mi bırakılacak? Sorusuna verilen cevapta;

“- … çocukların ilgisine ve tercihine göre dersler vereceğiz. Çocuklar neyi merak ediyor, neyi öğrenmek istiyor, hangi türe ilgileri varsa onları yapacağız.”

Mevzuatta da “Seçmeli dersler, öğrencilerin hedefledikleri ve yöneldikleri alanda gelişmelerine veya ilgi ve istekleri doğrultusunda çeşitli programlarda ilerlemelerine, kişisel yeteneklerini geliştirmelerine imkân sağlayan derslerdir." şeklinde tanımlanıyor Seçmeli Dersler.

İşte bu yüzden takiye, bu yüzden her sözleri yalan bir hikaye(…)"

Odatv.com

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum