1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SİYASET

  4. Selçuk'a istifa daveti: Bu noktadan sonra artık düşünün
Selçuk'a istifa daveti: Bu noktadan sonra artık düşünün

Selçuk'a istifa daveti: Bu noktadan sonra artık düşünün

Selçuk'a istifa daveti: Bu noktadan sonra artık düşünün Eğitimde özel okulların oranının yüzde 20'lere ulaştığına dikkat çeken CHP'li milletvekili Fikret Şahin, Bakan Ziya Selçuk'a "Sizin Bakanlığınız döneminde eğer ben öğrenci olsaydım inanın, hiçbir şey

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2021 yılı bütçelerinin görüşmelerinde konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, eğitimde fırsat eşitliğini gündeme getirdi.

Komisyona katılarak sunum yapan Bakan Ziya Selçuk’un 2018 yılında “2023 Eğitim Vizyonu” belgesinin yayınladığını ancak sorunların giderek büyüdüğünü belirten Şahin, Selçuk’a şöyle seslendi:

O on altı yıllık enkaz büyüyerek şu anda on sekiz yıllık bir enkaz hâline geldi. Sizin teoriğiniz çok iyi, eğer pratiğinizle de örtüştürürseniz tarihe geçebilecek bir bakan olacağınızı söylemiştim ama üzülerek şunu tespit etmek istiyorum ki: Pratiğiniz çok kötüymüş, hasta masada kaldı ve eğitim sistemi can çekişiyor. İnanın, başarılı değilsiniz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz? Bence bu noktadan sonra artık, düşünün.”

'ÖZEL OKUL' TEPKİSİ
Millî Eğitim Bakanının her şeyden önce, eğitimde fırsat eşitliğini sağlaması gerektiğini 2018 yılı görüşmelerinde söylediğini Selçuk’un “Kademeli olarak özel eğitim kurumlarının desteklemesini azaltacağız ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmayı düşünüyoruz” dediğini anımsatan Şahin, şöyle devam etti:

“Bakın, özel eğitim kurumlarının oranı yüzde 20,2’ye çıkmış. Kesinlikle eğitimde fırsat eşitliği yok şu anda Türkiye’de; ne kadar paranız varsa o kadar eğitim alabiliyorsunuz. İnanın, köydeki, kırsaldaki çok zeki çocuklar harap oluyor. Bunların elinden tutun. Çocuklar perişan oluyor. Ben bir mahalle okulunda yetişmiş, okuryazar olmayan bir annenin evladı olarak, bugün milletvekili olarak karşınızda konuşuyorsam, bu millî eğitimin bana verdiği fırsat eşitliğini değerlendirerek gelmem sayesinde. Ama şu anda, sizin Bakanlığınız döneminde eğer ben öğrenci olsaydım inanın, hiçbir şey olamazdım.”

KONUŞMASI TAMAMLATILMADI
EBA’daki 'idam' görüntülerini anımsatan Şahin, “Merak ediyorum, o ekiple hâlâ çalışıyor musunuz? Yurt dışında FETÖ okulları hâlen çok aktif şekilde” diye sordu. Şahin'e konuşması boyunca AKP'li komisyon üyeleri tarafından tepki geldi. Oturum Başkanı Abdullah Nejat Koçer'in süreyi tamamladığı gerekçesiyle müdahale etmesiyle Şahin konuşmasını tamamlayamadı.

Kaynak : Cumhuriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.