1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sigara içmek haram mıdır? Diyanet'ten sürpriz hutbe...
Sigara içmek haram mıdır? Diyanet'ten sürpriz hutbe...

Sigara içmek haram mıdır? Diyanet'ten sürpriz hutbe...

Sigara içmek haram mıdır? Diyanet'ten sürpriz hutbe...

A+A-

Türkiye genelindeki camilerde Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Sigara ve zararları" konulu cuma hutbesi okunacak. İşte Diyanet'in 4 Haziran 2021 tarihli Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, "Başta çocukları ve gençleri zehirleyen, insanlığı kuşatan zararlı alışkanlıkların başında gelen sigara" konu edilecek.

Türkiye'nin tüm camilerinde vatandaşlara sigarayı bırakın çağrısı yapılacak.

Hutbede tütünün insanlara verdiği zararı, insanların kendilerini zarar vermemesi konusunda Kuran-ı Kerim'de de ayetlerin bulunduğu öğütlenecek.

İşte Diyanet'in 4 Haziran 2021 tarihli Cuma Hutbesi

MUHTEREM MÜSLÜMANLAR!


Yüce dinimiz İslam, canın, malın, aklın, dinin ve neslin korunmasını emretmiştir. Sağlıklı ve huzurlu bir hayat için yararlı ve temiz şeyleri helâl, zararlı olanları da haram kılmıştır. İnsanın aklını ve bedenini tahrip eden zararlı alışkanlıklar da bu kapsamdadır. Zira insan sağlığını tehdit eden, maneviyatını örseleyen zararlı alışkanlıklar, hem Rabbimizin insana emanet olarak verdiği canları heba etmekte hem de hayır yolunda harcanması gereken mal ve serveti heder etmektedir.AZİZ MÜMİNLER!


Günümüzde insanlığı kuşatan zararlı alışkanlıkların başında sigara gelmektedir. İçinde birçok zararlı maddeyi barındıran sigara, vücudu yavaş yavaş imha etmektedir. Sigara kullanan kişi aslında kendi eliyle sonunu hazırlamakta, soluduğumuz havayı zehirleyerek başta kendisi ve ailesi olmak üzere etrafındakilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ne hazindir ki ülkemizde her yıl yüz binden fazla insanımız sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Hâlbuki Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”[1]

KIYMETLİ MÜSLÜMANLAR!


Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuştur. Hem içene hem de çevresine verdiği zararlar göz önüne alındığında sigara içmenin Allah’ın koyduğu sınırları ihlal anlamı taşıdığı açıktır. Dolayısıyla bir Müslümanın pek çok zararı bünyesinde bulunduran sigarayı içmesi caiz değildir.

Öte yandan, malımızı saçıp savurmak, sorumsuzca harcamak israftır. İsraf ise dinimizce haram kılınmıştır. Cenâb-ı Hak, “Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.”[2] buyurarak ölçülü davranmamızı, nimetlerin değerini bilmemizi ve israftan kaçınmamızı emretmiştir.DEĞERLİ MÜMİNLER!


Peygamberimiz (s.a.s), çoğu insanın kıymetini bilemediği iki nimetten birinin sağlık olduğunu bize haber vermiştir.”[3]

O halde, sağlıklı bir nefesin ve sıhhatli bir bedenin kıymetini bilelim. Salgın hastalık sürecinde artan duyarlılığımızı sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda da devam ettirelim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu tür tuzaklara düşmemesi için milletçe mücadele edelim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu nesiller yetiştirmek için hep birlikte gayret gösterelim.

[1] Bakara, 2/195.

[2] A’râf, 7/31.

[3] Buhârî, Rikâk, 1.

Sigaraiçmekharammıdır?Diyanet'tensürprizhutbe...

Kaynak : Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.