Sözde aydınlardan Erdoğan'a yeni bildiri

Sözde aydınlardan Erdoğan'a yeni bildiri

Hasan Cemal, Perihan Mağden ve Baskın Oran'ın da aralarında bulunduğu 100'den fazla sözde aydın, Erdoğan için yeni bir bildiri yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde yayınladıkları bildiri ile PKK'ya destek veren sözde aydınların ardından kendisine aydın diyen yüzden fazla kişiden yeni bir bildiri geldi.

Bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için verilen 'hak ihlali' kararına ilişkin, "Anayasa Mahkemesi'nin bu kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum" açıklaması ve Zaman gazetesine kayyum atanması konusunda imza attılar.

Aralarında T24 yazarı Hasan Cemal, Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Abdulhamit Bilici, İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal, Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Nokta Dergisi yazarı Perihan Mağden ve Prof. Baskın Oran'ın da bulunduğu metin şöyle:

İŞTE YAPILAN  AÇIKLAMA
Erdoğan Rejimi’nin zıvanadan çıkarak topyekun hücuma geçmesi, binlerce yıllık Anadolu deyimini gündeme getiriyor: Zulmün Artsın Ki Tez Zeval Bulasın!

Rejim, bir yandan, Kürt meselesini halletmek yerine direnen Kürtleri tankla topla yok etmeye çalışıyor.

Diğer yandan, “Paraleller” diye lakap taktığı Hizmet Hareketi/Cemaat’e yakın özel teşebbüs ve medya organları başta olmak üzere, ne kadar demokratik muhalefet odağı varsa tamamen hukuk dışı yollarla yok etmeye çalışıyor. Bunda, kötü yönetilen kurumları düzeltmek amacıylahukukun devreye soktuğu kayyum müessesesini kullanıyor.

Daha önce çok kârlı olan Bank Asya, Koza İpek Holding ve medya kuruluşları, şirketlerin bütçesinden on bin TL maaş verilen kayyumların yönetimine geçtikten sonra batırılma noktasına geldi. Satılmaları ve tasfiyeleri gündemde. Kayyumluk son olarak, Kayseri’nin en başarılı şirketler topluluğu Boydak Holding ve Türkiye’nin en fazla satan gazetesi Zaman’ı batırmak için görevlendirildi. Artık sırada Cumhuriyet gazetesi var.

Erdoğan Rejimi’nin hukuk dışı saldırganlığı burada durmuyor. Fevkalade çok yönlü. CNN Türk’te büyük ilgiyle izlenen Her Şey ve daha iki program, kanal ürkütülerek kaldırtıldı. “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini yayınlayan akademisyenlere, fazla kötü şöhretli olmak nedeniyle artık uygulanamaz olduğu düşünülen TCK Md. 301’den dava açılıyor. Haber yazmak yüzünden casuslukla suçlanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün hak ihlaline uğradığı kararını veren Anayasa Mahkemesi, Erdoğan’ın “Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” demesinin ardındanakıl almaz bir biçimde Anayasa’yı ihlalle suçlanıyor. Muhbirlik, artık köklü bir müessese haline getirilmekte. 622 fezlekeli milletvekiline sahip TBMM’de HDP’nin 5 vekilinin fezlekesi gündeme alınmakta.

Erdoğan Rejimi bu ve benzeri hukuksuzlukları birkaç güne sığdırdı.Topyekun hücumda. Bu basın açıklaması yayınlana kadar bu rezaletlere yenilerinin eklenmesi çok muhtemeldir.

Sönmekte olan ateş bol duman salarmış. Erdoğan Rejimi bütün cephanesini cepheye sürüyor. Artık, Anadolu’nun binlerce yıllık deyimi hareket halindedir: Zulmün Artsın Ki Tez Zeval Bulasın.

İMZA ATAN GAZETECİ VE AKADEMİSYENLER
Abdülhamit Bilici, Ahmet Hulusi Kırım, Ahmet İsvan, Akın Birdal
Ali Gökkaya, Aydın Engin, Ayten Bakır, Baskın Oran, BülentKeneş, Bülent Tekin, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, DeryaYetişgen, Doğan Bermek, Doğan Özgüden, Emre Kocaoğlu, ErdalYıldırım, Ergün Babahan, Erhan Başyurt, Erkam TufanAytav, Fatma Dikmen, Fikret Başkaya, Gençay Gürsoy, Gün Zileli, Güngör Şenkal, Halil Savda, Hanna Beth-Sawoce, HasanCemal, Hasan Kaya, Hasan Lekesiz, Hasan Zeydan, HerkülMillas, Hüseyin Habip Taşkın, İbrahim Anlı, İbrahim Seven, İnciTuğsavul, İştar Gözaydın, Kadir Cangızbay, Kamil Aksoylu, Kemal Akkurt, Mahmut Cantekin, Mahmut Konuk, MehmetDemirok, Mehmet Ördekçi, Mehmet Yılmaz, MustafaYetişgen, Oktay Etiman, Perihan Mağden, Raço  Donef, RagıpZarakolu, Recep Maraşlı, Rıdvan Bilek, Sait Çetinoğlu, SemraSomersan, Sevgi Akarçeşme, Sidar Demir, Şahin Alpay, Temelİskit, Yasin Yetişgen, Zübeyde Bilget

ENSONHABER

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.