1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Şuan 34 Bin 979 Öğretmen Norm Fazlası | Nasıl Mı ?
Şuan 34 Bin 979 Öğretmen Norm Fazlası | Nasıl Mı ?

Şuan 34 Bin 979 Öğretmen Norm Fazlası | Nasıl Mı ?

Sayın bakanımız İsmet YILMAZ’ın bu hafta yaptığı açıklamaya göre NET öğretmen açığımız 96 Bin 68. Bu hafta MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yayınladığı özür grubu boş kontenjanlarına göre ise 130 Bin 997 öğretmen açığımız bulunmaktadır.

A+A-

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA ŞUAN 34 BİN 979 ÖĞRETMEN NORM FAZLASI NASIL MI ?
Sayın bakanımız İsmet YILMAZ’ın bu hafta yaptığı açıklamaya göre NET öğretmen açığımız 96 Bin 68. Bu hafta MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yayınladığı özür grubu boş kontenjanlarına göre ise 130 Bin 997 öğretmen açığımız bulunmaktadır.

Sayın Bakanımız net öğretmen açığımız derken öğretmen açığımızdan norm fazlası öğretmenleri çıkardığımız sayıdan bahsetmektedir. Buradan çıkan sonuç 34 bin 979 öğretmenimiz norm fazlası durumdadır. Norm fazlası öğretmen sayısı 50 binlere yaklaşmıştı İllerin norm fazlası ve resen atamaları sonucu norm fazlası öğretmen sayısı 34 bine kadar düşmüştür. Hatta bazı illerimiz norm fazlası atamayı 2 sefer yapmıştır buna rağman 34 binin üzerinde norm fazlası öğretmen kalmıştır.

Başbakanımızın Kamuda personel tasarrufu yapacağız fazla olan personelleri boş olan normlara kaydıracağız sözlerinden sonra bakanlıkların çoğu fazla olan personelleri boş olan normlara kaydırmak için çalışma başlattı. Milli eğitim bakanlığının ise çalışmayı ne zaman yapacağı beklenmektedir. Çünkü bakanlıklarda norm fazlası personel sayısı en fazla olan bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır.

Norm fazlası öğretmen sorunun kalıcı çözümü nedir ? 
Özellikle son zamanlarda defalarca dile getirilmektedir. Çözüm belli yönetmeliğe göre ve bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğidir. Sendikaların verdiği bilgiye göre Alan değişikliği ocak ayının sonunda yapılacak artık alan değişikliğinin yapılmasından daha önemli olan nasıl yapılacağıdır. Bakanlığın alan değişikliğinde kısıtlamaya gideceği konuşulmaktadır. Bakanlık bu büyük hataya düşmemelidir. En son yapılan alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp neredeyse normların tamamına yakını açılmıştı 18.804 öğretmen alan değişikliği yapmıştı. Ocak ayının sonunda yapılacak alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp bütün normlar açılsa yaklaşık 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır.

15 bin öğretmenin alan değişikliği yapması demek öğretmen normlarında büyük açılma olması demektir. Öğretmen normlarında 15 bin açılma olursa norm fazlası öğretmen sayısında büyük oranda azalma olacaktır normlarda sirkülasyon olacağı için norm fazlası öğretmen sayısı 10 binlere kadar düşecektir. Bakanlık alan değişikliğinden sonra norm fazlası atama ve resen atama yaparsa norm fazlası öğretmen kalmayacaktır.

Yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde Sadece norm fazlası öğretmen sorunu çözülmeyecektir 130 bini geçen öğretmen ihtiyacı 100 binlere kadar düşecektir. Öğrenciler öğretmenlerine öğretmenler ise öğrencilerine kavuşmuş olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığına çağrımızdır ülke ekonomisine , öğretmenlere ve öğrencilere maddi-manevi birçok faydası olacak bir uygulamayı yönetmeliğe aynen bağlı kalarak ve bütün normları açarak uygulamasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum