1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SİYASET

  4. 'Talimatı Erdoğan verdi! Şentop, Soylu'nun istifasını istedi' iddiasına cevap
'Talimatı Erdoğan verdi! Şentop, Soylu'nun istifasını istedi' iddiasına cevap

'Talimatı Erdoğan verdi! Şentop, Soylu'nun istifasını istedi' iddiasına cevap

'Talimatı Erdoğan verdi! Şentop, Soylu'nun istifasını istedi' iddiasına cevap Hürriyet Gazetesi Abdulkadir Selvi, "Meclis Başkanı Soylu'nun istifasını istemiş mi?" başlıklı yazısında, gündeme getirilen bu saçma iddiayı kaleme aldı.

A+A-

Korkusuz gazetesi yazarı Memduh Bayraktaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM Başkanı Şentop'a "İçişleri Bakanı Soylu'yu makamına çağır ve istifa etmesini söyle" talimatını verdiğini iddia etmişti.

Konu ile alakalı değerlendirmelerde bulunan ve aldığı bilgileri yazan Selvi, şu ifadeleri kullandı:

"Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görüşmesi hakkında yazılıp konuşulanları bir haftadır ağzım açık bir şekilde izliyorum. Yazılanları okuyunca kendime "Bir de siyaset kulisi yazıyorum diyorsun ama dünyadan haberin yok" diye kızdığım da olmuyor değil. Sadece ben değil tüm Ankara temsilcilerinin, siyaset yazarlarının hiçbirinin de bu işten haberi olmamış.

Maksat algı operasyonu olunca bilgiye gerek yok. Anayasa şöyle yazıyormuş, perde arkasında şunlar konuşulmuş, siyasi gelenek böyleymiş demenin de anlamı yok.

ÖRNEĞİ YOK

Parlamenter sistemle yönetildiğimizde hükümeti başbakan kurar, kabineyi cumhurbaşkanı onaylardı. Bakanların azli ise başbakanın talebi üzerine Cumhurbaşkanı’nın onayıyla gerçekleşirdi.

AK Parti hükümetlerini geçtim, darbe dönemleri dahil Türk devlet geleneğinde Meclis başkanlarının bakanların istifasını talep etmesi gibi bir uygulama yok. Meclis Başkanı Şentop, Türkiye’nin en önemli hukukçularından biri. Şentop hangi yetkiye göre Soylu’nun istifasını isteyecekti? Zaten görüşmenin hiçbir yerinde de böyle bir talep yok. Tam aksine sıcak havada geçen ve "Sık sık görüşelim" diye bitirilen bir görüşme.

ANAYASAYA GÖRE

Başkanlık sisteminde ise bu yetki yine Cumhurbaşkanı’nda. Zaten Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kuruluyor. Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerinin sıralandığı Anayasa’nın 104. maddesinde, "Cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atar ve görevlerine son verir" deniyor.

HİÇBİR DÖNEMDE YAŞANMAMIŞ

Ne şimdiye kadarki 66 hükümet zamanında ne de AK Parti iktidarında kurulan 9 hükümette böyle bir örnek yaşanmamış. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkilerine hâkim, yetkilerini sonuna kadar kullanan güçlü bir lider. Bir bakanının istifasını kendi isteyemiyor da Meclis başkanının mı istemesini bekliyor? Bunu başta hukuk adamı olan Mustafa Şentop kabul etmez ayrıca Erdoğan gibi güçlü bir lider yetkisini kimseyle paylaşmaz.

GÖRÜŞME SICAK BİR HAVADA GEÇMİŞ

Görüşmenin içeriğine ilişkin olarak kulislerin nabzını tutmaya çalıştım.

1)Her iki taraf görüşmenin sıcak bir havada gerçekleştiğini teyit ediyor.

2) Meclis Başkanı Şentop, İçişleri Bakanı Soylu’yu makam katında karşılamış.

3) Bir buçuk saat süren sıcak bir görüşmenin ardından Şentop konuğunu dış kapıya kadar uğurlamış.

4) Bir buçuk saat süren görüşmede ülke gündemindeki konular konuşulmuş. Soylu yanıtını yazılı olarak sunmuş.

5) Soylu’nun mektubunda 10 bin dolar alan siyasetçi iddiasının yargıya taşındığına yer verilmiş.

Görüşmenin sonunda ise Şentop ile Soylu daha sık görüşme kararı almışlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.