Talip Geylan: 45 Bin Atama Yetmez!

Talip Geylan: 45 Bin Atama Yetmez!

45 bin öğretmen ataması sayısı ile ilgili önemli açıklamalar yapan Türkiye Kamu-Sen Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan; uzun süredir bu atama müjdesinin beklendiğini söyledi.

Geylan, “Şubat ayı içerisinde yeni atama takviminin duyurulması gerekiyordu ama iki büyük depremden dolayı takvim ötelenmişti. 45 bin atama için Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyoruz. Bu atama elbette bir memnuniyet uyandırdı ama beklentimiz daha fazla atama sayısıydı” dedi.

Genel Başkan, Türkiye’de öğretmen açığının adeta ücretli öğretmenler eliyle giderildiğine de dikkat çekerek, “2022-2023 eğitim-öğretim yılında ücretli öğretmen sayılarını araştıran Türk Eğitim-Sen, 81 İl Valiliğinden ücretli öğretmen sayılarını talep etti. Buna göre 81 ilde 78 bin 319 ücretli öğretmen çalıştırıldığı, 80 ilde ise 111 bin 026 norm açığı olduğunu tespit ettik.  Bir de afet nedeniyle ortaya çıkan ilave öğretmen ihtiyacı var. Dolayısıyla talebimiz, en az ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılmasıdır.  Açıklanan bu sayıları yetersiz buluyoruz.

Evet, afetin yol açtığı ilave mali sıkıntılar olduğu doğrudur. Ancak eğitimle ilgili alınan tedbirlerde tasarruf olmaz” dedi.

Depremin ortaya çıkardığı bir mali külfet olduğunu, bunun da 104 milyar dolara tekabül ettiğini bildiren Geylan, sıkıntımızın büyük olduğunu ancak eğitim alanında tasarruf yapılamayacağını söyledi. Geylan, “Bakınız, depremde büyük yıkım yaşadık. Ama inşallah devletimizin gayretiyle 1 yıl içinde 500 binin üzerinde konut hak sahiplerine teslim edilecek. Maddi kayıplarımızı bir şekilde telafi ederiz. Binamız yıkılır bir yılda yaparız, havaalanımız tahrip olur bir haftada düzeltiriz, yollarımız çöker birkaç haftada yenisini yaparız. Ama eğitim ile ilgili tahribatlar bir yılda telafi edilemez.Eğitimin telafisi on yıllara sirayet ediyor. Dolayısıyla devletimiz eğitimle ile ilgili tedbirleri tehir etmemelidir.

Öğretmen eğitimin taşıyıcı kolonudur. Eğitimle ilgili alınacak öncelikli tedbir de öğretmen açığını gidermek olmalıdır. Bu nedenle önümüzdeki 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başlamadan 45 bin atamaya ilave, bir bu kadar daha yapalım ki, ücretli öğretmen sorunu Türkiye gündeminden çıkarılsın. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz en az ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılmasıdır” dedi.

Branşlar itibariyle adil kontenjan dağılımının önemine de dikkat çeken Geylan, “45 bin atama dağılımında adaletli davranılması çok önemlidir. Öyle branşlar var ki, genç meslektaşlarımız KPSS’den 80-85 puan almasına rağmen, atamaya tahsis edilen kadronun yetersiz olması nedeniyle atanamıyor. Bu sorunun kökten çözümü için atama sayısının artırılması gerekmektedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum