Talip Geylan'dan "Yeni Anayasa" Tartışmaları İle İlgili Değerlendirme

Talip Geylan'dan "Yeni Anayasa" Tartışmaları İle İlgili Değerlendirme

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Yeni Anayasa" tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Yeni Anayasa" tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa hazırlanmasının artık herkes için milli bir  görev olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Talip Geylan, "Ülkemizi 21. yüzyılın koşullarına hazırlayan, Türkiye’mizi devletimizin kurucusu büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşıyan, Türk milletinin kültür zenginliğini yansıtan ve koruyan, temel hak ve hürriyetleri tam manasıyla teminat altına alan ve özellikle milli mutabakatla vücut bulan bir Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir." dedi.

Yeni Anayasa'da üniter milli devlet niteliğinin ve milli kimliği tayin eden temel ilkelerin  vurgulanması gerektiğini söyleyen Geylan, "Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüyle birlikte yeni bir çağın miladına şahitlik edecek yeni Anayasamız, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesi ve değerlerini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmeli, üniter milli devlet niteliğini ve milli kimliği tayin eden temel ilkeleri ısrarla vurgulamalıdır." dedi.

Siyasi partilerin ve milletvekillerinin Türk milletinin beklentilerini ve 21. yüzyılın gerekliliklerini karşılayan yeni Anayasa hususunda uzlaşma kültürü içerisinde olması gerektiğini ifade eden Genel Başkan yaptığı  açıklamada şunları söyledi:

"Anayasa değişikliği konusu güncel politik tartışmaların üzerinde değerlendirilecek ve tam bir uzlaşmayla gerçekleştirilmesi gereken bir husustur.

Anayasa değişikliği, ülkemizde her dönem siyasetin öncelikli iştigal konularından olmuş, hatta 1982 Anayasası bugüne kadar 19 defada 184 kez olmak üzere değişikliğe uğramıştır. Ancak tüm bu değişikliklere rağmen, beklentileri karşılayacak şekilde sivil nitelikli, toplumun her kesimini kapsayan ve geniş bir katılımı yansıtan anayasa ihtiyacı karşılanamamıştır.

Ülkemizi 21. yüzyılın koşullarına hazırlayan, Türkiye’mizi devletimizin kurucusu büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşıyan, Türk milletinin kültür zenginliğini yansıtan ve koruyan, temel hak ve hürriyetleri tam manasıyla teminat altına alan ve özellikle milli mutabakatla vücut bulan bir Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir.

Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüyle birlikte yeni bir çağın miladına şahitlik edecek yeni Anayasamız, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesi ve değerlerini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmeli, üniter milli devlet niteliğini ve milli kimliği tayin eden temel ilkeleri ısrarla vurgulamalıdır.

Bu minvalde TBMM’de temsil edilen siyasi partilerimizin ve milletvekillerimizin, Türk milletinin beklentilerini ve 21. yüzyılın gerekliliklerini karşılayan yeni Anayasa hususunda uzlaşma kültürü içerisinde sorumluluk alacaklarına inanıyorum."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.