1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OHAL VE KHK'LAR

  4. Yeni KHK'da Memurları İlgilendiren Konular
Yeni KHK'da Memurları İlgilendiren Konular

Yeni KHK'da Memurları İlgilendiren Konular

Yeni KHK'lerle çok sayıda kamu personeli ihraç edildi ve çok az sayıda personel tekrar kamuya döndürüldü. Yine bu KHK'lerde kamu personelleriyle ilgi sınavsız atama dahil birçok düzenlemeye yer verildi. Bu yazımızda 696 sayılı KHK'de göze çarpan önemli...

A+A-

Ahmet Ünlü

Diyanet İşleri Başkanlığında yapılan değişiklikler

Diyanet İşleri Başkanlığında en fazla 3 başkan yardımcısı görevlendirilebilirken yeni düzenlemeyle bu sayı 5'e çıkarıldı.

Yine Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışı görevlere atanmada önemli bir değişiklik yapılmıştır. Daha önceki düzenlemede yurt dışı sürekli görevlere atanmada Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi, genel müdür, daire başkanı, il müftüsü ile ilahiyat alanında profesör olanlar mesleki ehliyet sınavına tabi tutulmaz ancak bunların yurt dışı temsil ve yeterliliği mülakatla belirlenmekteydi. Yine sadece Başkan yardımcıları ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanının yurt dışı sürekli görevlere atanmasında herhangi bir şart aranmamaktaydı.

Yapılan yeni düzenlemeyle yurt dışı sürekli görevlere atanmada Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi, daire başkanı, il müftüsü ile ilahiyat alanında profesör olanlar mesleki ehliyet sınavına tabi tutulmayacaklar bunların yurt dışı temsil ve yeterliliği mülakatla belirlenecektir. Başkan yardımcısı, Din işleri Yüksek Kurulu Başkanı, genel müdür, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı, Rehberlik ve Teftiş Başkanı, I. Hukuk Müşaviri ve Strateji Geliştirme Başkanı kadrolarında görev yapanlardan dini yüksek öğrenim mezunu olanların yurt dışı sürekli görevlere atanmalarında herhangi bir şart aranmayacaktır.

657 sayılı Kanundaki geçici personel sözleşmeli statüye geçirilmiştir

657 sayılı Kanunun 4/C maddesine göre istihdam edilen geçici personel statüsü kaldırılarak bunların tamamı bu Kanunun 4/B maddesinde tanımlanan sözleşmeli personel statüsüne geçirilmiştir. Bundan sonra geçici personel istihdam edilmeyecektir.

Yeni düzenlemeye göre bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılanlar da sözleşmeli olarak istihdam edilebilecektir.

Bundan sonra özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar sözleşmeli olarak istihdam edilebileceklerdir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecektir.

Yine bu kapsamda tahsis edilmiş geçici personel pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının tahsis edildiği teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, bu Kanunun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doksan gün içinde kurumlarınca geçirilirler. Yani bunlar aynı işleri yapacaklardır.

Milli Savunma Bakanlığına 100 adet memur için açıktan atama izni verildi

Yeni düzenlemeler arasında Milli Savunma Üniversitesinde istihdam edilmek üzere Milli Savunma Bakanlığı adına ihdas edilmiş olan toplam 100 adet memur kadrosuna, 2017 ve 2018 yılları merkezi yönetim bütçe kanunlarındaki sınırlamalara tabi olmaksızın atama yapılabileceğine ilişkin düzenlemeye de yer verilmiştir.

Yargı mensuplarından bazılarına Milletvekili ayrıcalığı verildi

Yapılan düzenlemeyle Danıştay Başkanı, Danıştay Başsavcısı, Başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeleri ile bunların emeklileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin sağlık giderleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tabi oldukları hükümler ve esaslar çerçevesinde Danıştay bütçesinden ödenecektir.

Yine Yargıtay Birinci Başkanı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeleri ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili ile bunların emeklileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin sağlık giderleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tabi oldukları hükümler ve esaslar çerçevesinde Yargıtay bütçesinden ödenecektir.

Bunların tedavilerinde "Milletvekillerine, Yasama Organı Eski Üyelerine, Dışarıdan Atandıkları Bakanlık Görevi Sona Erenlere Tedavi Yardımı Yapılmasına Dair Yönetmelik" hükümleri uygulanacaktır.

MİT personelinin istifası zorlaştırıldı

Yapılan düzenlemeye göre, MİT fiili kadrosuna atanan personel teşkilata yazılı olarak müracaat etmek suretiyle istifa edebilir. MİT personeli hakkında 657 sayılı Kanunun çekilmiş sayılma ile ilgili hükümleri uygulanmaz. İstifa müracaatında bulunan personel hakkında; uhdesinde bulunan bilgi, belge ve kayıtlar, yürüttüğü faaliyetler, takip ettiği iş ve işlemler ile kullanımında bulunan kaynak ve diğer hususlara ilişkin olarak teşkilat tarafından bir rapor oluşturulur ve bu rapor sonucuna göre işlem yapılır.

MİT'te göreve başladıkları tarihten itibaren beş yıl geçmeden istifa edenler görevle ilişkilerinin kesildiği tarihten itibaren beş yıl geçmedikçe Devlet memurluğuna alınamazlar. Ayrıca, istifa işlemleri tamamlanmadan görev yerini terk eden, görev yerinden veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz veya mazeretsiz olarak kesintisiz on gün süreyle ayrılan MİT personeli, yürütülecek idari soruşturma sonucuna göre Devlet memurluğundan çıkarılır. Bu kişilere iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir.

Savunma Sanayii Müsteşarlığında sınavsız personel istihdam edilebilecek

Yapılan yeni düzenlemeye göre, özel bilgi ve ihtisas gerektiren işlerde, ücretleri Fondan karşılanmak üzere proje veya sözleşme süresince sözleşmeli personel istihdam edilebilecek. İstihdam edilecek personele ödenecek ücret üst sınırı Savunma Sanayii İcra Komitesince belirlenecek ve bu kapsamda istihdam edilen personel, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılacaktır. Ümit ederiz ki bu yetki amacı dışında sekreter vb. personel alımlarında kullanılmaz.

Personel istihdamına ilişkin bir istisnada Makina Kimyaya verildi

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, özel bilgi ve ihtisas gerektiren işlerde diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin hükümlerine tabi olmaksızın ilgili yıl genel yatırım ve finansman kararnamesinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde proje süresi ile sınırlı olmak üzere sözleşmeli personel istihdam edebilecek, bu kapsamda istihdam edilen personel, 5510 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılacaktır. Kamu kurumlarının sınavsız personel alma hevesi tırmanışa geçti. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

YeniŞafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.