1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Yeni MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine De Dava Açılacak
Yeni MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine De Dava Açılacak

Yeni MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine De Dava Açılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı için “yazılı sınav” şartı kaldırılarak, yönetici olabilmenin temel şartı “sözlü sınav” oldu.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı için “yazılı sınav” şartı kaldırılarak, yönetici olabilmenin temel şartı “sözlü sınav” oldu.

EĞİTİM SEN: İPTAL DAVASI AÇACAĞIZ

Yönetmelik değişikliğini yargıya taşıyarak kararın iptali yönünde dava açacaklarını aktaran Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “İdareciler ile ilgili 2014’ten bugüne kadar sınavın da mülakatın da şaibelerini ortaya koymamıza rağmen, yeni yönetmelikle yazılı sınavı kaldırıp sadece mülakat yapılması kabul edilemez” dedi.

Bu uygulamanın hukuksuz ve haksız olduğunun altını çizen Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu değişiklik doğrudan kadrolaşmaya dönük bir uygulamadır. Yazılı sınav olmadan mülakat üzerinden yapılacak atama, kadrolaşma olacağının belgesidir. İki yıl önceki Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararları yok sayılıyor. Biz sadece ‘Yazılı sınav olmalı’ derken, yazılı sınavın yanında mülakat sürüyordu, şimdi de yazılı sınavı tamamen kaldırıyorlar. Eşitsizliğin adaletsizliğin önü tamamen açıldı. Bu değişiklik, özellikle mesleki bilgi yönüyle yetersiz olan ancak yandaş olanların idareci yapılması anlamına gelir. Sadece Eğitim Sen değil bütün eğitim sendikalarının bu değişikliğe karşı çıkması gerekir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.