Yeni yılın ilk Cuma Hutbesi yayınladı!

Yeni yılın ilk Cuma Hutbesi yayınladı!

Diyanet İşleri'nden geçmiş ile geleceği ilgilendiren yeni yıla özel 2021'in ilk Cuma hutbesini yayımladı.

Dünya yeni umutlarla yeni bir yıla daha girmenin heyecanını yaşarken Diyanet İşleri'nden geçmiş ile geleceği ilgilendiren yeni yıla özel 2021'in ilk Cuma hutbesini yayımladı. İşte o anlamlı hutbe...

İşte "Geçmişin Muhasebesi Geleceğin İmarı" konulu o hutbe

CUMA HUTBESİ - 1 OCAK 2021- GEÇMİŞİN MUHASEBESİ, GELECEĞİN İMARI

MUHTEREM MÜSLÜMANLAR!
Ömür takviminden her gün bir yaprak daha eksilirken, her geçen yıl, bizi Rabbimizin huzurundaki hesap gününe biraz daha yaklaştırıyor. Hayat sermayemiz azalırken, ahirette hayretler içinde okuyacağımız ve karşılığını göreceğimiz amel defterlerimiz kabarıyor.

AZİZ MÜMİNLER
Geçen yıllarımızın muhasebesini yapalım. Nefsimizi hesaba çekip kendimizle yüzleşelim. Hata ve günahlardan vazgeçip tövbe edelim. Rabbimize, kendimize, ailemize ve tüm mahlûkata karşı sorumluluklarımızı hatırlayalım. Zira Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!”1

KIYMETLİ MÜSLÜMANLAR
Gelecek günlerimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlayalım. Dünyevî heves ve arzuların peşinden hırsla koşarken ahiretimizi heba etmeyelim. Aldığımız her kararın, söylediğimiz her sözün, işlediğimiz her davranışın Yüce Allah tarafından görüldüğünü, duyulduğunu, bilindiğini ve bütün bunlardan hesaba çekileceğimizi unutmayalım.

DEĞERLİ MÜMİNLER
Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Allah, sadece samimi bir şekilde ve kendi rızası gözetilerek yapılan amelleri kabul eder.”2 O halde, samimiyetle Rabbimize yönelelim. Amel defterlerimizin ibadet ve iyilikle dolacağı bir ömür geçirme kararlılığında olalım. Salgınla imtihanda olduğumuz bu zor günlerde umudumuzu, inancımızı, gayretimizi, birbirimize olan güvenimizi ve desteğimizi daima canlı tutalım.

1 Haşr, 59/18.

2 Nesâî, Cihâd, 24.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.