1. YAZARLAR

  2. Adil Gülmez

  3. YÖK Kaldırılacak
Adil Gülmez

Adil Gülmez

Adil Gülmez
Yazarın Tüm Yazıları >

YÖK Kaldırılacak

A+A-

YÖK Başkanı Çetinsaya kurumun başından neden ayrıldı? Sanırım kamuoyu bu konuda yeterince aydınlatılmadı. Bilindiği kadarıyla Prof. Çetinsaya, çalışkan alt kadrolardaki personeliyle nazik ilişkiler içinde olan bir beyefendi idi.

Özel hayatında Başbakan Davutoğlu ile yakın arkadaş olan Çetinsaya artık onun baş müşaviri. Bilim Sanat Vakfı’ndan beri Başbakan ile dost olan Çetinsaya aynı zamanda Şehir Üniversitesi’nin de rektörlüğünü yapıyordu.

Bazılarına göre Çetinsaya’nın gerçek yüzünü 2015 seçimlerinden sonra göreceğiz. Bu görev değişikliği bu anlamda bir görevden alma değil daha ciddi görevler yükleyebilmek için bir hazırlık süresidir. Yoksa hazırlanması için büyük çaba sarfettiği akademik kadronun maaş durumunun meclisten geçtiği bir günde bu değişikliği başka bir şekilde yorumlamak ne mümkün?

 

Henüz görevden alınma gerekçesini öğrenemeden YÖK’e yeni bir başkan atandı. Atanan isim mütedeyyin çevrelerce iyi tanınan meşhur İslam Bilgini Emin Saraç hocamızın oğlu Prof. Dr. Yekta Saraç. Bu atamada anlaşılan o ki Sayın Erdoğan etkili olmuş. Yoksa herkes biliyor ki Sayın Saraç, Sayın Çetinsaya’nın yerini doldurma noktasında yeterli bir isim değil.

 Eski başkan uhdesine verilen işlerde mesela büyükelçilik görevinde vazifesini bi hakkın yerine getirebilecek kalitede bir isim. Çağdaş evrensel kültüre vükufiyeti Başbakana, özellikle dünya ölçekli projelerde gerçekten yardımcı olabilecek nitelikte.

Malum bu ülkede bazıları kabul etmese de sessiz sedasız bir değişim süreci devam ediyor. Buna uhuletli ve suhuletli devrimdeniyor. Haliyle süreç devam ederken yorulanlar hatta dökülenler oluyor. Dolayısıyla kendiliğinden kenara gelip bekleyenler var.

Eski Türkiye’nin eğitim karnesi o kadar da iyi değildi. Yeni Türkiye’den beklenen rollerden biri de bu ülkenin bir eğitim üssü olması. Mevcut YÖK yapısıyla nasıl eğitim üssü olacak bu ülke? Sanırım bu konuda çok ciddi bir çalışma yapılacak. Yapılacak çalışma da Sayın Çetinsaya’nın koordinatörlüğünde olacak. İşte bence meselenin bam teli burası.

Kanaatime göre Yeni Türkiye’de YÖK gibi bir kurum kalmayacak. Kuruma başkan olarak atanan Sayın Saraç’ın oradaki görevi bir nevi kurumu tasfiye etmek olacaktır.

Ben bu görev değişikliğini başka bir şekilde yorumlayamıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.