YÖK kalite kurulu başkan ve yardımcıları

YÖK kalite kurulu başkan ve yardımcıları

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığına, Kurul üyeliğine YÖK Genel Kurulu tarafından seçilen Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Uzun, Başkan Yardımcılığı görevine ise Kurula Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından seçilen Ana

Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ile kurulan Yükseköğretim Kalite Kurulu, Başkan ile Başkan yardımcısını seçmek ve çalışma usul ve esaslarını belirlemek üzere ilk toplantısını Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında gerçekleştirildi.

YÖK'te gerçekleştirilen ilk toplantıya YÖK Başkanı Saraç'ın yanı sıra YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal ve Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç bu yönetmeliğin, Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren başarı elde ettiği yükseköğretime erişim ve yükseköğretim alanındaki okullaşma oranının artırılması odaklı yatay ve sayısal büyümeden nitelik ve kalite bakımından büyümeye geçişte önemli bir katkı sağlayacğını belirtti.

İlgili paydaşların Yükseköğretim Kalite Kurulunda yer alacağını söyleyen Başkan Saraç, Kurulun kurumsal değerlendirme ve program akreditasyonu merkezli bir dış değerlendirme sistemi gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Saraç ayrıca, bu kurumsal dış değerlendirmenin, kurumların misyon farklılıklarını dikkate alan bir özdeğerlendirme sistematiği esasına dayanacağını ve bunun yükseköğretim kurumlarına daha fazla özerklik ve kendi hedeflerine odaklanmasına imkan vereceğini belirterek konuşmasını sürdürdü.

Kalite Kurulunun, yasal zorunluluk gereği YÖK ile ilişkili bir yapıda olacağını fakat Kurulun oluşumu ve üye yapısı, karar alma süreçlerinde bağımsız bir yapıda olmasına özen gösterileceğinin altını çizen YÖK Başkanı Saraç, bu süreçte konuya katkı sağlayan bütün kurum, kuruluş ve akademi camiasına ile konuyu kamuoyuna mal eden basın mensuplarına teşekkürlerini ileterek konuşmasını tamamladı.

Kurulun ilk toplantısında Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı ve Başkan yardımcısının seçim süreci tamamlanırken, Kurulun çalışma usul ve esaslarının belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesine ilişkin yol haritası belirlendi.

Buna göre, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığına, Kurul üyeliğine YÖK Genel Kurulu tarafından seçilen Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Uzun, Başkan Yardımcılığı görevine ise Kurula Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından seçilen Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu seçildi.

İlk etapta Çalışma Usul ve Esasları ile diğer ilgili yönergelerin hazırlanması çalışmalarına başlayacak olan Kurul, 6 Ocak ve 13 Ocak 2015 tarihlerinde yapacağı toplantılar sonrasında bu çalışmaları tamamlayarak onay için YÖK Genel Kuruluna sunma kararını aldı.

Bilindiği üzere, 23 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe giren Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ile kurulmasına karar verilmiş ve üye seçimleri tamamlanmış olan Yükseköğretim Kalite Kurulunun idari ve mali özerkliğinin sağlanması için yasal düzenleme çalışmalarının yapılarak teşekkülünün tamamlanması ise 64. Hükümet Programında yer almaktadır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.