1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YURT DIŞI EĞİTİM

  4. Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak
Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak

Üniversiteden mezun olmuş veya olmak üzere olan öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce veya çalışırken katılabileceği en önemli akademik program yüksek lisans olarak bilinmektedir.

A+A-

Üniversiteden mezun olmuş veya olmak üzere olan öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce veya çalışırken katılabileceği en önemli akademik program yüksek lisans olarak bilinmektedir. Yüksek lisans programlarına yurt dışında katılmak isteyen öğrencilere sayısız üniversite ve birçok ülke kapılarını açmaktadır. Yurt dışında yüksek lisans yapmanın en önemli avantajı dünyanın en prestijli üniversitelerinde alanında uzmanlaşma imkanının öğrencilere verilmiş olmasıdır.

Kabul şartlarının, sundukları imkanların ve programların ülkeden ülkeye değiştiği yüksek lisans programları öğrencilerin isteklerine ve başarılarına göre sıralanabilmektedir. En çok tercih edilen yüksek lisans programları Amerika, Kanada, Macaristan, Polonya ve Almanya’da bulunmaktadır. Her öğrencinin düşündüğü okul fiyatları ülkeden ülkeye hatta bölümden bölüme farklılık göstermektedir. Her üniversitenin kendi fiyatlandırması bulunmaktadır. Buradaki en önemli ayrıntı hemen hemen her ülkenin yurt dışında yüksek lisans yapan öğrencilere çalışma izni imkanı sunmasıdır. Eğitim alırken yarı zamanlı, eğitim sonrası tam zamanlı çalışma izinleri öğrencilere masraflarını azaltmak için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Hemen hemen her alanda tercih yapılabilecek olan yurt dışı yüksek lisans programlarına katılım için en büyük etken üniversite not ortalamasıdır. Üniversite not ortalaması ne kadar yüksek olursa o kadar geniş bir yelpazeye ve okula başvuru imkanı elde edilmektedir. Öğrencilerin yurt dışında yüksek lisans düşünmeye başladığı an itibariyle not ortalamalarını oldukça yüksek tutmaları tavsiye edilir.

Yurt dışında yüksek lisans yapmanın bir diğer avantajı ise yabancı dil açısından uzmanlaşma imkanı elde etmeniz olacaktır. Öğrenciler sunuma ve pratiğe dayalı eğitim alacakları için yabancı dillerini aktif olarak kullanmak zorunda kalacaktır. Buda öğrencilerin yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra üst düzey yabancı dile sahip olmalarına olanak sağlayacaktır.

Yurt dışı yüksek lisans için işletme alanında önerilen ülkelerin başında Amerika ve Kanada gelmektedir. Amerika ve Kanada’da dünya çapında eğitim veren yüksek lisans kurumları MBA programlarına en çok önem veren üniversiteler olarak bilinmektedir.

Mühendislik ve sosyal programlarda eğitim almayı düşünen adaylar ise Almanya, Polonya ve Macaristan’da üst düzey yüksek lisans programlarına katılabilmektedir. Bu alanlarda alacakları diplomalar kariyerleri açısından çok büyük önem arz edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.