1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EĞİTİM HABER

  4. Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu-1 (15 Şubat – 5 Mart 2021)
Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu-1 (15 Şubat – 5 Mart 2021)

Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu-1 (15 Şubat – 5 Mart 2021)

Eğitim-Sen, Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu-1 (15 Şubat – 5 Mart 2021) yayınlandı.

A+A-

15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitime başlanmasıyla birlikte sağlıklı ve güvenli eğitim tartışmaları kamuoyunda yoğunlaşmış durumdadır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 1 Mart’ta okul öncesinde, ilkokullarda, 8. sınıf ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacağını açıklamasından bir müddet sonra okulların açılışı kabine toplantısı sonrasına bırakılmış ve 2 Mart’ta yüz yüze eğitime geçilmiştir. Ancak bu kez 5.,6., 7. sınıflar ve 9.,10. ve 11. sınıflarda bu kapsama alınmıştır. Tam da bu günlerde kamuoyu önüne çıkarak aşı yaptıran Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına başlandığını duyurmasına rağmen köy okullarındaki öğretmenlerimizin dahi aşılanması bitmeden 2 Mart’ta tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçilmiştir. Henüz il ve ilçe merkezlerinde aşılanma başlamadığı gibi köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanması da tamamlanmamıştır. MEB bir yıldır devam eden salgın sürecini doğru yönetememiştir. Yapboz müdahalelerle eğitimde gelinen sonuç; yoksul emekçi çocuklarının, eğitim sürecinin dışında kaldığıdır.

Mevcut plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durum kaygılarımızı arttırmaktadır. Eğitim emekçilerinin aşılanmasına köy okullarında başlansa bile aşılama sürecinde henüz somut bir ilerleme ortaya çıkmamıştır. Kabine toplantısı sonrası yapılan son düzenlemelerle birlikte seyreltilmiş sınıf planlaması sekteye uğratılmıştır. Maske ve hijyen malzemeleri hazırlığının mevcut düzenlemenin ihtiyaçlarını ne denli ve hangi süre ile karşılayacağı bilinmemektedir. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için bir çalışma yapılmamıştır. Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır ancak bu ihtiyaca dönük bir çalışma da yürütülmemiştir. Salgınla mücadeleye uygun, sağlıklı ulaşım konusunda bir düzenleme yapılmamıştır.

Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek genel toplum sağlığı açısından tedbirler alındıkça kademe kademe okulların açılması gerekirken aşı ve tüm diğer tedbirlerin yetersizliğine rağmen bulaş riski yüksek yaş grubunda ki orta öğretimde dahi okullar açılmış ve tüm kademelerinde yüz yüze sınav ısrarı devam etmektedir. Yine aşı başta olmak üzere tüm tedbirlerin yaygınlaşmasıyla, vaka ve vefat sayıları düşmeye başladıkça kademe kademe geçilmesi gereken normalleşme sürecine bir anda geçilmiş, oluşabilecek riskler göz ardı edilmiştir. Normalleşme sürecine tüm alanlarda böylesine hızlı bir geçiş karşılıklı olarak birbirini olumsuz etkileyecektir.

Her gün onlarca insanın Covid-19 salgını nedeniyle vefat ettiği bir dönemde, 38 günlük bir planlamayla eğitim emekçilerinin iki doz aşısı tamamlanabilecekken bu yapılmadan okulların açılmış olması MEB’in kamusal sorumluluğu yerine getiremediğinin de bir göstergesidir. Eğitim bileşenlerinin sağlıklarını riske eden bu yanlış uygulamalara karşı tutum almayı toplumsal bir sorumluluk olarak gördük ve görüyoruz.  Dün olduğu gibi bugünde sadece eleştirilerimizle değil, önerilerimizle de kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğiz.

MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak MEB’in eğitim kamuoyuna sorumluluğunun bir gereği olarak her hafta yapacağı açıklamalarla il ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerini paylaşmasını talep ediyoruz. Sendika olarak yüz yüze eğitimin sürdüğü okullarda önlemlerin alınmasını ve tam zamanlı yüz yüze eğitime sağlıklı ve güvenli bir geçişin olmasını sağlamak için COVID-19 salgınının okullardaki yansımalarını ortaya koyan sahadan topladığımız verileri kamuoyu ile paylaşacağız. Öncelikle aşı olmak üzere tüm tedbirlerin bir an önce alınması, sağlıklı ve güvenli eğitim için mücadelemiz artarak sürecektir.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE COVİD-19 VAKA TESPİT TABLOSU        

15 Şubat – 5 Mart 2021

İLİLÇEKÖYOKUL ADIÖĞRETMEN SAYISIÖĞRENCİ SAYISIPERSONEL SAYISI
BURDURMERKEZ NENE HATUN ANAOKULU1  
MARDİNDERİK CUMHURİYET İLKOKULU1  
İZMİRDİKİLİ DELİKTAŞ ORTAOKULU2 1
İZMİRBERGAMAAYAZKENTKÖYDE 9 KİŞİ POZİTİF 30 TEMASLI
İZMİRBERGAMANARLICAOKUL KAPALI KÖYDE VAKALAR VAR
İZMİRTİREBAŞKÖYİLKOKUL VE ORTAOKUL EĞİTİME ARA VERİLDİ
MERSİNANAMURMALAKLARMALAKLAR İLKOKULU1  
MERSİNBOZYAZI BOZYAZI İLKOKULU1  
MERSİNBOZYAZIKÖTEKLERKÖTEKLER İLOKULU2 1
MALATYABATTALGAZİ KEMAL ÖZALPER ORTAOKULU 1 
GİRESUNESPİRİYESOĞUKPINAR İLKOKUL 2 HAFTA KAPATILMIŞ KÖY KARANTİNADA
ÇORUMDODURGAYÜZ YÜZE EĞİTİM 15 MART’A KADAR ERTELENDİ320 
VANÇALDIRANSALAHANEİLKOKULU-ORTAOKUL2  
MUĞLABODRUMÇAMLIKÇAMLIK İLKOKULU1  
MUĞLABODRUMPINARLIBELENPINARLIBELEN İLKOKULU1  
ÇORUMMECİTÖZÜ  1  
TOKATMERKEZÇATİMAM HATİP ORTAOKULU1  
TOKATERBAAKARAKAYA BELDESİBELDE KARANTİNAYA ALINDIĞI HALDE EĞİTİM ÖĞRETİME DEVAM KARARI VAR
ÇANAKKALEBİGAKARABİGA BELDEKARABİGA İLKOKULU KARANTİNADA
ÇANAKKALEBİGAÖRTÜLÜCEÖRTÜLÜCE İLKOKULU KARANTİNADA
TOKATMERKEZ HALİT RIFAT PAŞA İLKOKULU1  
TOKATMERKEZ GÜLBAHAR HATUN İLKOKULU1  
TOKATMERKEZKOCACIKKOCACIK İLKOKULU1  
AYDINKUŞADASI İBRAHİM ZEKİ EMGİN İLKOKULU1  
ORDUALTINORDU ESKİPAZAR İLKOKULU2 YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMİŞTİR
AMASYAMERZİFON MERZİFON FEN LİSESİ12. SINIFLARINDA GÖRÜLEN COVİD 19 VAKALARI DOLAYISIYLA YÜZ YÜZE EĞİTİME 10 GÜN ARA VERİLMİSTİR
SAMSUNATAKUM ZAFER ÔZEL EĞİTİM MESLEK OKULU1  
SAMSUNAYVACIK AYVACIK ANAOKULU1  
SAMSUNCANİK TEVFİK İLERİ ORTA OKULU 1

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.