Zam Geldi! NET 1300 TL Yıllık Mı 6 Aylık Mı? Vergi Kesilecek Mi?

Zam Geldi! NET 1300 TL Yıllık Mı 6 Aylık Mı? Vergi Kesilecek Mi?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği gün geldi. Asgari ücrete yaklaşık % 30 zam yapılıp net ücretin 1300 tl olacağı asgari ücret tespit komisyonu toplantısı saat 10:00’da başlayacak.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği gün geldi. Asgari ücrete yaklaşık % 30 zam yapılıp net ücretin 1300 tl olacağı asgari ücret tespit komisyonu toplantısı saat 10:00’da başlayacak.

Sgkrehberi.com olarak bu önemli toplantıyla ilgili en güncel bilgileri okuyucularımızla paylaşacağız.

BAKANDAN AÇIKLAMALAR ŞÖYLE

Bizim Asgari Ücret Politikamız 2023 Hedeflerine Ulaştıracak Bir Poltikadır

Seçim öncesi verdiğimiz asgari ücret sözü seçmenimize teslimiyetimizdir

Bizim bugün teklifimiz net 1300 liradır

İşçi Sendikaları Temsilcisi Nazmi IRGAT ise 1300 Liralık asgari ücreti uygun bulunduğu, işçi kesimi tarafından da benimsendiğini belirtti. Ayrıca kamuoyunda işsiz sayısının artacağı, enflasyonun aratacağı yönünde karamsar bir tablo çizilmekte. Sadece işçi ücretlerinin artması enflasyonu arttıracağı düşüncesine katılmıyoruz. Hükümetin teklifini atılan bir adım olarak görüyor kayıplarımızın telafisini komisyonun dikkatine sunuyoruz.

asgari ücret ne zaman 1300 tl olacak

Asgari ücretin Net olarak yıl boyunca ödenmesini öneriyoruz. Çünkü eylül ayından itibatren 70 liralik bir vergi kesintisi olacağından bu kesintiyi telafiedecek net ödeme yapılması gerektiğini öneriyoruz.

TİSK temsilcisi ise Hükümetin teklifi olan 1300 tl ye itirazlarının olmadığını bu tutarı kabul ettiklerini. ancak oluşacak bu yükün kaldırılmasında Hükümetle birlikte yol almak istediklerini belirti.

% 8 enflasyonun olduğu birortam da % 30 zam ciddi bir rakam, birlikte taşın altına elimizi koyduğumuz taktirde gerçekleşecekolan rakamdır.

Gelen bir soru üzerine Asgari ücretin 2016 yılı için 1300 tl olduğu vergi dilimi nedeniyle herhangi bir düşme gerçekleşmeyeceği de Bakan Soylu tarafından belirtildi

Geçmiş yıllara bakıldığında Ücretler yapılacak zam için toplanacak olan ve Çalışma Bakanlığı temsilcileri ve İşveren-işçi sendikalarının katılımıyla gerçekleşecek olan toplantının ilk oturumunda asgari ücretin net 1300 liraya çıkartılması zor bir ihtimal olarak görülüyor. Ancak Hükümetin kararlı tutumu küçük ihtimalde olsa belki durumu değiştirebilir.

Çok önemli olan komisyonla ilgili tüm bilgileri aşağıda haberimizin devamında bulabilirsiniz

Asgari ücret

“İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olarak tanımlanan asgari ücret; işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.

Komisyonun belirlediği Asgari Ücret, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe giriyor.

Asgari Ücreti Belirleyecek Olan Komisyonun Üyeleri Kaç Toplantı Yapacak Ve Ne Kadar Ücret Alacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kimlerden oluşuyor?

Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirleyeceği üyelerden birinin başkanlığında;

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,

-Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci,

-Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci

olmak üzere 15 üyeden oluşur.

Komisyonun sekreterya ve raportörlük hizmetleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilir. Raportörler, altı kişiyi geçmemek üzere Çalışma Genel Müdürlüğü personelinden görevlendirilir.

Komisyona katılanlara ne kadar ücret ödeniyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda; başkan, üye ve raportör olarak görev yapanlara, katılacakları her toplantı günü (en çok 10 toplantı günü) için huzur hakkı ödenir.

Toplantı günü başına ödenecek huzur hakkının miktarı; başkan için 1100, üye için 1000, raportör için ise 800 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bu yıl yapacağı toplantılarda, her toplantı günü için;  

*Komisyon Başkanı: 91,39 TL

*Komisyon üyesi: 83,08 TL

*Raportör: 66,47 TL

huzur hakkı alacak ve en çok 10 toplantı günü için ödeme yapılacak.

Komisyon yılda kaç defa toplanıyor?

Genellikle yılın Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, Asgari Ücreti belirleme aşamasında kaç toplantı yapacağı konusuna belli bir sınırlama getirilmemiştir.

Son 10 yılda yapılan toplantılara bakıldığında, Komisyonun genellikle 4 toplantı yaptığı, bazen de 3 toplantıda sonuç aldığı ve geçtiğimiz yıl ise 5 toplantı neticesinde Asgari Ücret rakamını belirlediği görülmektedir. .

Bu nedenle, geçmiş yıllardaki toplanma sayılarını göz önünde bulundurduğumuzda, 2015 yılına ilişkin Asgari Ücret rakamını belirlemek amacıyla bugün ikinci defa toplanacak olan Komisyondan Asgari Ücret rakamının belirlenmesine yönelik bir karar çıkmayacağını ve önümüzdeki günlerde bir ya da iki toplantı daha yaptıktan sonra Asgari Ücret rakamının belirlenebileceğini düşünmekteyiz.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.