24 Nisan okul çalışanları için tatil mi?

 

Bir okul yöneticimiz,  Çamaş ilçe kaymakamının 24 Nisanda okulda olmayan yöneticilerden savunma istediğini belirterek 24 Nisanın okul yöneticileri açısından tatil olup-olmadığını sormuş.

 

Yıllardır bu konudaki karmaşa devam etmektedir. Genelde 24 Nisanda diğer kamu kurumları gibi ilköğretim kurumları da açık olur. Bunun zorunlu olup-olmadığı konusunda kimse kafa yormaz.

Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin 5. Maddesine göre Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan günü saat 08.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur.” denilmektedir.

Bu hüküm, kamu kurumları açısından geçerlidir. Kamu kurumları sadece 23 Nisan günü tatil olup 24 Nisan günü açıktırlar.

Ancak ilköğretim kurumları yani ilkokul ve ortaokullar açısından durum farklıdır. Çünkü bu kurumlara ilişkin özel bir yönetmelik vardır. Bu İlköğretim Kurumları Yönetmeliğidir. Kamu çalışanları açısından öncelikle özel yönetmelik hükümlerinin geçerli olduğunu herkes bilir. Özel yönetmeliklerde hüküm yoksa genel yönetmelik hükümleri geçerli sayılır.   İKY’nin 11. Maddesinde Resmi Tatil Günleri sayılmıştır.  Maddenin (c) bendinde “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan günü törenden sonra başlar. 24 Nisan akşamı sona erer.” hükmü yer almaktadır. İlkokul ve ortaokullarda 24 Nisanın da tatil olduğu gayet açık şekilde ifade edilmektedir.

Bu hüküm sadece öğrencileri mi kapsar?

Öncelikle belirtmek gerekir ki İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, bir kurum yönetmeliği olup, öğrenci yönetmeliği değildir. Bu yönetmelik, kurumların işleyişi ve çalışanlarına ilişkin hükümleri de kapsar.  Bir kamu kurumu olarak okullar, yöneticisi, öğretmeni, hizmetlisi, öğrencisiyle bir bütündür. Yönetmelik 23 ve 24 Nisanı ilköğretim kurumları için tatil olarak kabul ediyorsa bu sadece öğrencilerin değil kurumun tatil olacağı anlamına gelir.

İlkokul ve ortaokulların yöneticileri ve öğretmenleri  24 Nisan ilköğretim kurumlarında tatil olduğu için okulda bulunmak zorunda değildir.  İstanbul Valiliğinin bu konuda bir yazı yayımlayarak belirsizliği gidermesi isabetli olmuştur. Bu hususun Bakanlıkça yayımlanacak bir yazı ile ülke genelinde çözülmesi daha doğru olacaktır.

Doğan CEYLAN 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.